Orta kulak iltihabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Akut orta kulak iltihabının semptomları genellikle birkaç günde geriler. Hastalığın tam olarak iyileşmesi ise 1-2 haftayı bulabilir. Efüzyonlu orta kulak iltihaplarında ise kulak zarı arkasında biriken sıvının gerilemesi daha uzun sürebilmektedir.

Baş dönmesi akut otitis mediada sık görülen semptomlar arasında değildir. Baş dönmesi sıklıkla daha ciddi bir tutulumu ve hastalığın ilerleyerek iç kulağı etkilemiş olabileceğini düşündürmektedir.

Orta kulak iltihabı direkt olarak bulaşıcı değildir. Ancak orta kulak iltihabına sebep olan üst yolunum yolu enfeksiyonları bulaşıcı olabilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasında; hastalığın etkeni, evresi ve kişinin bağışıklık sistemi gibi faktörler etkilidir.

Orta kulak iltihabı kulak zarı arkasında sıvı birikimine bağlı geçici işitme kayıplarına yol açabilir. Kulak arkasındaki sıvı kaybolduğunda sıvı birikimine bağlı işitme kayıpları düzelir. İlerlemiş iltihaplarda işitme kaybı sadece sıvı birikimine bağlı olmayıp kulak içi yapıların hasar görmesi sonucu gelişmiş olabilir. Bu gibi durumlarda ise işitme kaybının düzeltilmesi için cerrahi tedavi planlanabilir.

Akut ve efüzyonlu otitis media kendiliğinden geçme eğiliminde olan hastalıklardır. Ancak bu hastalıkların kendiliğinden geçmesi beklenecekse bile bu doktor kontrolünde olmalıdır. Çünkü tam iyileşmenin olmadığı durumlarda kalıcı ve ciddi hasarlara yol açabilmektedirler.

Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında gelişen bakteriyel veya viral akut otitis medialarda ateş yükselmesi görülebilir. Bakteriyel otitis medialarda ateş daha belirgindir. Ancak ateşin olmaması orta kulak iltihabı olmadığı anlamına gelmemektedir.

Orta kulak iltihabı %95 oranında hasarsız bir şekilde tamamen  iyileşmektedir. Ancak iyileşmeyen ve ihmal edilen olgularda; mastoidit, fasyal paralizi, labirentit, sigmoid sinüs trombozu, petröz apisit, menenjt, epidural abse, subdural abse, beyin absesi, otitik hidrosefali, subperiostal abse, bezold absesi, zigomatik abse gibi ciddi komplikasyonların görülme ihtimali vardır.

Orta kulak iltihabı ile İlgili Makeleler

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı, orta kulağın enfeksiyon kapması sonucu oluşan bir hastalık olup, hastanın durumuna göre ilaç tedavisi ya da daha ileri vakalarda cerrahi tedavi uygulanabilir.

makaleyi incele