Öksürük ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Balgamlı öksürüklerde altta yatan nedenin bulunarak ona yönelik tedavi yapılması gerekmektedir. Balgamlı öksürüğü baskılamak balgamın akciğerlerde ve hava yollarında birikmesine neden olmaktadır.

Kuru öksürüklerde ise yine altta yatan nedenin bulunması ön plandadır. Bunun yanında doktor kontrolünde çeşitli rahatlatıcı tedavilere başvurulabilir. Oda havasının nemli ve temiz tutulması, yeterli miktarda su alınması, sigara dumanından ve tozlu ortamlardan uzak durulması öksürüğün kesilmesine yardımcı olabilmektedir.

Göğüste yanma, ağza acı su gelmesi gibi klasik reflü belirtilerinin yanında öksürük de reflü habercisi olabilmektedir. Özellikle yatınca meydana gelen öksürük reflü hastalığını düşündürmektedir.

Çikolata, kahve, baharat, yağlı yiyecekler gibi reflüyü tetikleyen yiyecekler de reflü hastalarında öksürüğü tetikleyebilir.

Öncelikle öksürüğe sebep olan alerjenlerin gerekli tetkikler yardımı ile tespit edilmesi gerekmektedir. Bu alerjenlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bununla beraber alerjik mekanizmaları baskılayan ve şikayetlere yönelik tedaviler de uygulanabilmektedir.

Nadiren de olsa özellikle gebeliğin son aylarında görülen şiddetli enfeksiyonlar erken doğumu tetikleyebilmektedir. Şiddetli öksürük ve ıkınmalar son aylarda amniyon zarının erken yırtılmasına, vajinal kanamalara ve buna bağlı olarak erken doğuma neden olabilmektedir.

Sinüzit geniz akıntısına neden olmakta ve öksürük reseptörlerinin mekanik olarak uyarılmasıyla öksürüğe neden olmaktadır. Hem akut hem de kronik sinüzitler öksürük şikayetine neden olabilmektedir.

Bebek anne karnında plasenta ve amniyon sıvısı içinde korunaklı bir bölgede yer almaktadır. Gebelikte öksürüğün bebeğe zarar verdiğini gösteren bir çalışma bulunmamaktadır.

Akciğer kanseri, tüberküloz (verem), bronşektazi, damar hastalıkları, pulmoner emboli (akciğere pıhtı atması), kalp kapak hastalıkları, travmalar, yabancı cisimler, kanama bozukluğu hastalıkları, sarkoidoz, Behçet hastalığı ve bazı ilaçlar kanlı öksürüğün sebepleri arasındadır.

Öksürük ile İlgili Makeleler

Öksürük

Öksürük, akciğerlerin temizlenmesini ve korunmasını sağlayan bir refleks mekanizmasıdır. Bir belirti olan öksürüğe sebep olan hastalığın teşhis edilip, tedavi uygulanması gerekir.

makaleyi incele