Narkolepsi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gün içerisinde sürekli uyku hali, halsizlik, baş ağrısı narkolepsi hastalarında görülebilir. Fakat narkolepsi teşhisi için bunlar yeterli değildir. Bu belirtiler sahip uyku apnesi, hipotiroidi, kafa travması, beyin tümörü gibi diğer hastalıklar önce dışlanmalı daha sonra özel merkezlerde uyku ile ilgili testler yapılarak narkolepsi tanısı konabilir.

Narkolepsiye has bir tedavi yoktur. Yalnızca şikayetleri azaltmak ve bastırmak için tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler de hastanın günlük hayatını sağlıklı yaşamasını sağlar.

Narkolepsi hastalığının tedavisi yoktur. Ne yazık ki ömür boyu devam eder. Fakat şikayetleri azaltmak ve bastırmak için tedaviler mevcuttur. Bu tedavilerle narkolepsi hastaları sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayabilir.

Narkolepsiye sebep tam olarak açıklanamamış olsa da hastalığın bulaşıcı olma ihtimali yoktur. Narkolepsi hastalarının çevresindeki kişilerde bu hastalık görülmemiştir. Aynı ailede narkolepsi olan kişide risk artıyor. Fakat bunun da nasıl olduğu hala açıklanamamış.

Narkolepsi hastalığının tam olarak sebebi bilinmiyor. Tip 1 hastalarında beyinde bulunan oreksin adlı hormonun azlığı sebep olarak düşünülmüştür. Ayrıca geçirilmiş kafa travması, beyin tümörü, domuz gribi gibi hastalıkların da narkolepsi sebebi olabileceği düşünülüyor.

Narkolepsi ile İlgili Makeleler

Narkolepsi

Narkolepsi, hastanın gün içerisinde çok uykulu olması ve bir iş yaparken aniden uykuya dalması olup, belirli bir tedavisi olmamakla beraber hastalığın şiddetini azaltmak için çeşitli tedaviler uygulanır.

makaleyi incele