Ms hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

MS hastalarının yaşam süresi kesin olarak söylenemez. Çünkü direkt olarak hayatı tehdit etmekten ziyade hayat kalitesini bozan ve çeşitli maluliyetlere neden olan bir hastalıktır. Ataklarının başlayacağını düşünen hastalar doktora hemen başvurup atak tedavisinin düzenlenmesi sağlanmalıdır. Eğer sağlanmazsa çeşitli komplikasyonlar görülebilir.Bunlar;

  • Kol ve bacaklarda görülen uyuşma
  • Felç
  • Kas spazmları
  • Epilepsi
  • Cinsel fonksiyon bozukluğu
  • Zihinsel bulanıklık
  • Depresyon

MS hastalığı ömür boyu sürecek olan bir hastalıktır ve dönem dönem semptomlarının çeşitliliğinde ve şiddetinde farklılık görülür. Devamlı olarak hekim kontrolünde olmak, reçetede yapılan değişikliklere tam uyum göstermek hastalığın kontrol altında tutulması açısından önemlidir. İstatistiklere göre çok ciddi bir komplikasyon gelişmediği müddetçe MS hastaları içinde bulundukları toplumun ortalama yaşam süresine sahiptir.

Hafif vakalarda bacaklarda uyuşma sık görülen bir belirtidir. MS hastalığının nasıl seyredeceğini öngörmek imkansızdır. Hastalığın şiddetine göre kısmi felç ya da tam felç görülebilir.

Doğal viagra olarak da bilinen kapari bitkisinin kurutulmuş tomurcuklarından yapılan çay MS'de kullanılmaktadır. 

Çayın hazırlanışı: Kurutulmuş kapari tomurcukları öğütülüp toz haline getirilir. Bir çay kaşığı öğütülmüş kapari tozu büyük bir fincan sıcak suya konulup beş dakika demlendirilir.

MS hastalığına sahip anne veya babanın varlığı çocukta hastalık gelişme riskini toplumda aynı yaş grubunda bulunan kişilere göre yaklaşık 10 Kat arttırır.Ancak bu bilgiye dayanarak MS hastalığının gelişiminde yalnızca genlerin etkili olduğunu düşünmemeliyiz. Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılmış araştırmalar buna kanıt olarak gösterilebilir. Birbirinin tamamen aynısı olan tek yumurta ikizlerinden birinde hastalık gelişmiş olsa bile diğer kardeşte hastalık meydana gelme olasılığı  %25'dir ve hastalık hiç gelişmeyebilir.

MS hastalığına özel tanı koydurucu tek bir test yoktur. Tüm hastalara manyetik rezonans görüntüleme tetkiki yapılır. Eğer hekim gerekli görürse lomber ponksiyon (belden sıvı alınması)  ve kan testleri de yapılır.

MS hastalığının tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Ancak hipertansiyon, diyabet gibi diğer kronik hastalıklardan da bilindiği üzere hastalığı kontrol altında tutmak ve semptomları iyileştirmek mümkündür. Bu da ancak gerekli yaşam tarzı değişikliği ve tedaviye uyum ile sağlanabilir.

MS hastalığında yaygın olarak saplanıcı, iğneleyici tipte ortaya çıkan baş ağrısı mevcuttur. Özellikle multipl skleroz lezyonları beyin sapı yerleşimli ise migren tipi baş ağrısı görülebilir. Saplanıcı baş ağrılarının atak belirteci olabileceği düşünüldüğünden hastaların bu tip baş ağrısında dikkatli olması gerekmektedir.

Ms hastalığı ile İlgili Makeleler

MS Hastalığı

Multiple skleroz, bağışıklık sisteminin kendi merkezi sinir sistemine saldırması durumunda ortaya çıkan bir hastalık olup; atak tedavisi, belirti giderici tedavi ve koruyucu tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

makaleyi incele
0