Miyom ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Miyom karında, kasık bölgesi, sırtta ağrı yapar. Bası yapıyorsa yaptığı yere göre pelvik bölgede, rektum ve üreter bölgesinde de ağrı yapabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Ağrı için nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar tercih edilebilir.

Anormal uterin kanamalara, menoraji denilen yoğun adet kanamalarına bazen de adet dışı kanamalara neden olabilir. Adet düzensizliklerine neden olabilir. Kanama miktarı fazla olursa anemiye yol açabilir. Kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Şikayetler varlığında bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Bazı miyomlar rahmin kavitesini bozar ve hamileliği engelleyebilir, hamileliğin düşükle sonlanmasına neden olabilir. Çocuk sahibi olamayan vakaların %2-3 ünde neden miyom olmasıdır. Bu durumlarda miyomların alınması, tedavi edilmesi gerekir. Hamilelikte miyom bulunması da miyom boyutlarına göre bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Miyomlar karında şişlik, gaz, dolgunluk hissine neden olabilirler. Pelvik bölgede basınç hissi oluşturabilirler. Büyük miyomlar kitle halinde ele gelebilir . Çok büyük boyutlarda miyomlar karın bölgesinde büyümeye neden olabilir.

Miyomların boyutları değişkendir. Miyomlar bazen 10-11 kilograma varan ebatlara ulaşabiliyor. Bu tarz miyomlar ağırlığı artırır. Fakat küçük miyomların kilo artışına etkisi yoktur. Miyomun belli bir mekanizma ile kilo aldırma etkisi yoktur.


Miyomların %0.5’in altında maligniteye dönüşme ihtimali vardır ve sarkom denilen kansere dönüşürler. Büyümenin beklenenden fazla olması, ani büyüme olması, ateş olması, şüpheli görünümlerin olması risk taşır. Miyomların düzenli takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Miyom ile İlgili Makeleler

Miyom

Miyom kadınlarda görülen iyi huylu normal dışı kas büyümesi olup, cerrahi ve medikal tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

makaleyi incele