Miyalji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Akut (ani gelişen) kas ağrınız varsa kasları yeterince dinlendirme ve koruma önemli olmaktadır. Yaralı bir kasın üzerine tam iyileşmeden yüklenirseniz, yine miyalji ile tekrar yaralanma riski taşırsınız. Ciddi yaralanmalarda kalıcı hasar ve kas dokusunun kemikleşmesi (miyozit ossifikans) iyileşme sürecini uzatabilmekte ve kasın hareketliliğini önemli ölçüde kısıtlayabilmektedir.

Egzersiz sırasında akut kas ağrısı meydana gelirse spor ve egzersizlerin derhal kesilmesi tavsiye edilmektedir. Ağrıyan kaslarınız varsa, bir veya iki gün boyunca egzersiz yapmayı bırakın ve sadece ağrınız olmadığında yavaşça egzersizlerin şiddetini artırın. Kas gerginliği varlığında iki ila dört hafta sonra, kas yırtılması durumundaysa on iki hafta sonra spor yapmanız tavsiye edilmektedir.

Kronik (uzun süreli) sırt ağrısı varlığında ise düzenli sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler, sırt ve bel ağrısının tedavisi için uzun vadede önlemli olmaktadır. Ancak bazı sporlar önerilmemektedir. Bunlar arasında tenis, golf, binicilik, top oyunları ve aerobik sayılabilir. Yumuşak zeminde koşma ve yürüme, sırtüstü yüzmek ve bisiklete binme gibi sporlar önerilmektedir.

Panik atakta kas-iskelet sistemini etkileyen belirtiler görülebilmektedir. Panik atak sırasında sıklıkla 

  • Artan, çoğunlukla düzensiz dağılmış kas gerginliği,
  • Kas ağrısı,
  • Kas sertliği (örneğin boyun ve omuz bölgesi),
  • Kas seğirmeleri (göz kapakları, ağız, diğer yüz kasları, parmaklar, bacak kasları),
  • Bazen kas gerginliğini kaybı (yumuşak dizler) gibi belirtiler görülebilmektedir.

Uzun süreli sırt ağrısı da genellikle stresle ilişkilidir. Stres genellikle sırt gerginliği olarak kendini göstermekte ve bu da kas ağrısına yol açmaktadır. Tedavisinde temiz havada düzenli egzersiz yapmak tavsiye edilmektedir. Bu kan dolaşımını ve iyi bir gece uykusunu ve dolayısıyla kendinizi iyi hissetmenizi arttıracaktır. Genel olarak dengeli bir diyette önemli olmaktadır. Zihinsel sağlık nedeniyle kronik (uzun süreli) kas ağrısı varlığında, otojen gevşeme teknikleri veya yoga gibi ek yöntemler tedavi için uygun olmaktadır.

Özellikle magnezyum veya D vitamini eksikliğinde, kas krampları ve zayıflık hissi ile kaslar zarar görebilmektedir. Dengeli bir diyet ve eksik vitamin ve minerallerin hedeflenmiş takviyesi miyaljinin tedavisinde önemli olmaktadır. Hekiminiz yapacağı kan tahlillerin sonucu size eksikliğin olup olmadığını söylemektedir. D vitamini eksikliği miyaljiyi artırabilmektedir.  Bunun önüne geçmek için doktorunuzun da önerisiyle yağda çözünen D vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Miyalji ile İlgili Makeleler

Miyalji

Kas ağrısı olarak bilinen, gerginlik ve yaralanmalar sonucu ortaya Miyalji Hastalığı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabildiği için tedavisi de bu nedene bağlı olarak yapılmalıdır.

makaleyi incele