Mide ülseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide ülserlerinin sıklıkla kanser yapacağı doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Genellikle benign lezyonlar olan mide ülserlerinin çok az bir kısmı mide kanserlerine dönüşmektedir. Kansere dönüşümün engellenmesi için etkin bir tedavi gerekmektedir. Mutlaka doktora gidilmelidir. 

Helikobakter pilori enfeksiyonuna bağlı olarak nadiren de olsa lenf kanserleri görülebilir.

Mide ülseri bazı medikal tedaviye dirençli kişiler dışında ilaçlar ile iyileşebilir. Bu ilaçlar midenin asit salgılamasını baskılayarak ülser iyileşmesini hızlandırır ve midede koruyucu etki yapar. Nadiren de olsa medikal tedaviye dirençli kişilerde ise midedeki asit salgılayan hücreler ameliyat ile çıkartılır ve ülserlerin iyileşmesi için zemin oluşturulur.

Mide ülserleri kanlı ve kansız ishaller yapabilirler. İlerlemiş ülserlerde şiddetli ülser kanamalarına bağlı olarak kanlı ishal şeklinde görülebilmektedir. Kanlı ishal gören hastaların doktora acil bir şekilde başvurması gereklidir. Bu durumda ciddi kan kayıplarına bağlı olarak şok tablosu görülebilir.

Mide ülseri perfore olmadan genellikle sırt ağrısı yapmaz. Sırt ağrısı perfore olmamış bir mide ülserli hastada nadiren görülür. Ancak mide ülseri perforasyonu sonucunda bıçak saplanmışçasına ani bir sırt ağrısı görülebilir.

Genellikle benign lezyonlar olan mide ülserlerinin çok az bir kısmı mide kanserlerine dönüşmektedir. Nadiren görülen bu durumlarda mide ülserinin tedavisi ihmal edilmiş olup, hastanın ülser tedavisinin yapılmaması önemli rol oynamaktadır.

Mide ülserleri karın ağrısı, iştahsızlık, hazımsızlık gibi  bulantı da yapabilir. Bulantı şikayetleri özellikle bazı yiyecekler ve stres  ile artabilir. Hastanın bulantısını arttıran yiyeceklerden ve stresten uzak durması gerekmektedir.

Mide ülserlerinin en sık sebeplerinden birisi Helikobakter pilori enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonun metabolizması gereği ürettiği bazı maddeler ciddi ağız kokularına yol açmaktadır. Bu enfeksiyonun tedavisi sonucu ağız kokusu gerilemektedir.

Mide ülseri ile İlgili Makeleler

Mide Ülseri

Mide ülseri, mide mukozasının ortadan kalkması veya görevini yerine getirememesi durumunda midede oluşan yara olup verdiği rahatsızlıkları giderici tedaviler uygulanır.

makaleyi incele