Mide kanaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Eğer zamanında müdahale edilmezse ve kan kaybı büyük miktarlarda ise, geliştiği derin anemiden, dolaşım bozukluğundan çoklu organ yetmezliğinden, ölümle sonuçlanabilir. Günümüzde mide kanaması tedavileri çok iyi geliştiğinden, hastaların çoğunluğu iyileşirler, fakat onun için doktor veren tedaviyi düzenli uygulamaları lazım ve sıkı diyet yapılmalı.

Kanamanın güvenilir bir şekilde, anında  durdurulmasından sonra, tekrarlanmasının önlenmesi gerçekleştirilir. 

Doktor tarafından reçete edildiği gibi, ilaçların uygulanması devam edilir ve sıkı gözlem altına alınıp, bir ay sonra endoskopik inceleme yapılmalıdır. 

Mide kanaması geçirenlerde genellikle ağrı olmaz, fakat bu neden olduğu hastalığa bağlı. Mesela, eğer mide kanamasına mide yarası sebep olduysa ağrı yapabilir. 

Mide kanamasına, birçok hastalık katkıda bulunur. En baştaki neden mide ülseri. Stres, tümör, mide fıtığı,  karaciğer hastalıkları, alkol ve sigara diğer nedenler olarak sayılır. Bunlar mide duvarında hasar oluşturarak, mide duvarındaki damarları harap ederler ve böylece kanama gelişir. Küçük kanamalar genellikle bir belirti vermezler. Rutin muayene sırasında  ortaya çıkarlar. Şiddetli kanamalarda hasta kanlı kusar, dışkı rengi değişir. Kaybettiği kanın miktarına bağlı, hastada anemi belirtileri: hasta solgunlaşır, yoğun terler, kan basıncı azalır, bilincini kaybeder, idrar çıkışı azalır, kulak çınlatır, çarpıntı ortaya çıkar.

Mide kanaması kan tahlili ile teşhis koyulmaz. Kan tahlili  sadece kan kaybının derecesini ve ciddiyetini belirler. Mide kanaması teşhisi için anjiyografi, mide röntgeni, endoskopi ve radyoizotop tarama gibi yöntemler kullanılır.

Hafif derece kanamalarda kendiliğinden durabilir, ama tedavi edilmezse tekrarlama riski yüksek.  Büyük kanamalarda kendiliğinden geçme şansı çok az. Sadece Mallory Weiss hastalığında kendiliğinden durabilir.

Mide kanaması yavaş yavaş, birkaç gün, birkaç hafta gizli sürebilir. Büyük kanamalar zamanında tedavi edilirse anında durur, ama tekrarlama riski yüksek. 

Mide kanaması ile İlgili Makeleler

Mide Kanaması

Mide kanaması, midede farklı nedenlerden dolayı kan toplanmasıdır. Mide kanamasını tedavi ederken, konservatif yönteme ve cerrahi yönteme başvurulur.

makaleyi incele