Mide fıtığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide fıtığı tedavi edilmezse çeşitli komplikasyonlar meydana gelir. Mide kanseri, reflü, mide volvulus, solunum komplikasyonları gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Mide kanseri gibi tehlikeli komplikasyonları tedavi edilmezse kanserli hücreler vücutta yayılarak ölüme sebep olabilir.

Mide fıtığı tedavi edilmezse çeşitli komplikasyonlar meydana gelir. Bunlardan birisi de mide kanseridir. Mide fıtığının tedavi sürecinin aksatılması veya tedavi edilmemesi sonucu hastalığın ileri ki evrelere taşınması mide kanserine neden olabilir.

Mide fıtığının oluşması kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Fırın oluşmasında göğüste sıkışma, kalp krizi geçiriliyormuş gibi göğüs bölgesinde ağrılar meydana gelir. Bu tür durumların yaşanması kişide ağrılara sebebiyet verir.

Hasta olan kişide büyük mide fıtığı rahatsızlığı olabilir. Bu tür hastalarda göğüs arkasında ağrılar hissedilebilir. Bunun yanında hastada çarpıntıyla birlikte sırt ağrısı da görülebilir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak mide fıtığının sırt ağrısına neden olduğunu söyleyebiliriz.

Mide fıtığının en belirgin özelliklerinden birisi nefes darlığıdır. Fıtık tedavi edilmezse daha büyük solunum yolu komplikasyonlarına neden olabilir. Kişide mide fıtığı mevcut ise uykusunda da nefes güçlüğü çeker.

Mide fıtığı çeşitli belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler şiddetli kusma, göğüs ağrısı, karın bölgesinde şişlik olabilir. Bu tür belirtilerden yola çıkarak mide fıtığının şişkinlik yaptığını söyleyebiliriz.

Mide fıtığı yanma, ekşime, gaz oluşturma gibi belirtiler ile kendisini gösterebilir. Kişide oluşacak mide fıtığının bu belirtileri mide bulantısına neden olabilmektedir. 

Mide fıtığı ile İlgili Makeleler

Mide Fıtığı

Mide fıtığı, yemek borusunun normalden kısa olup midenin göğüs boşluğuna doğru kayması ile oluşan bir hastalık olup ilaç ile iyileşmezse cerrahi tedavi uygulanır.

makaleyi incele