Mide bulantısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide bulantısı gebeliğin erken semptomlarından birisidir. Genellikle 4-8. haftalarda başlaması beklenir. Bazı gebelerde hiç görülmeyebilir veya daha geç dönemde ortaya çıkabilir.

Mide bulantısının kesin çözümü nedene yönelik tedavi olmakla birlikte bazı yiyecekler mide bulantısını hafifletebilir.

Bunlardan bazıları: zencefil, limon, tarçın, kimyon ve rezenedir. B6 vitamini takviyesinin de mide bulantısını iyileştirdiğini gösteren çalışmalar vardır.

Mide bulantısı gebeliğin ilk trimester belirtilerindendir. Genellile 13-14. haftalar olmak üzere ilk trimesterda geçmesi beklenir. Ancak bazı gebeliklerde daha uzun sürebilir veya gebelik boyunca devam edebilmektedir.

Burun ve sinüsler normalde belli bir miktar mukus üretir. Böylece solunan havanın nemli tutulmasını ve vücuda giren yabancı maddelerin yakalanmasını sağlar. Normalde bu mukus salgıları kişiyi rahatsız etmez ancak fazla miktarda üretildiğinde geniz akıntısı şeklinde hissedilir. Boğazdan geçerek mideye ulaşan fazla miktarda mukus, kişide mide bulantısına neden olabilir.

Kansızlığın (anemi) birçok nedeni vardır. Bunlardan birisi de B 12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan pernisyöz anemidir. B12 vitamini, DNA sentezinde rol oynayan önemli bir vitamindir. Eksikliğinde alyuvar (eritrosit) yapımı azalacağı için anemi görülür. B12 vitamini eksikliğinin kendisi de aynı zamanda mide bulantısı, kusma, mide yanması, şişkinlik, iştahsızlık gibi sindirim sistemiyle ilgili semptomlara neden olur.

Hafif derece demir eksikliği anemisi mide bulantısına neden olmaz. Ancak kan kaybına neden olan travma, sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar sonucu gelişen anemilerde baş dönmesi, hipotansiyon, taşikardi, mide bulantısı gibi semptomlar görülür. Ayrıca demir eksikliği tedavisi için verilen demir preparatları da mide bulantısına neden olur.

Stres, vücutta karmaşık bir süreci tetikleyerek bazı değişikliklere neden olur. Gerek duygusal stres gerek fiziksel strese maruz kalındığında vücutta hormonal değişiklikler meydana gelir. Kalp hızı artar ve pompa gücü artar, solunum hızı artar, kaslar kasılır ve beyne giden kan miktarı artar. Stres aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de birtakım değişikliklere neden olur. Mide bulantısı ve kusma, mide yanması, reflü, şişkinlik, gaz, ishal, kabız ve irritabl bağırsak hastalığı stres ile tetiklenebilen durumlardır.

Reflü (gastroösofageal reflü) mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması anlamına gelir. Midenin asidik içeriği zamanla yemek borusunu tahriş eder. Bu da hastada göğüs ağrısı, yutma güçlüğü ve bulantıya neden olur.

Mide bulantısı ile İlgili Makeleler

Mide Bulantısı

Halsizlik, baş ağrısı ve kusma isteği ile beraber görülebilen Mide bulantısı, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Mide bulantısı tedavisinde öncelikle altta yatan hastalık tedavi edilmelidir. 

makaleyi incele