MERS ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

MERS-CoV, aslen yarasalardan geldiğine inanılan bir koronavirüstür. Fakat insanlar genellikle doğrudan temas yoluyla veya dolaylı olarak develerden enfekte olurlar. Yapılan çalışmalarda bazı vakaların virüse yakalanmasının ardından develerden insanlara bulaşı olduğu tespit edildi. Virüsün develerden insanlara nasıl bulaştığı hala belirsiz. 

İnsanlar arasında bulaşma, yaygın olarak, enfekte bir kişiyle yakın temas durumunda gerçekleşir. Hastaneler dışında yayılması nadirdir. Bu nedenle, dünya genelindeki nüfusa yönelik riskinin şu anda oldukça düşük olduğu kabul edilmektedir.

MERS-CoV'nin hem hanelerde hem de hastaneler gibi sağlık bakımı ortamlarında kişiden kişiye sınırlı ama sürekli yayılmadığına dair kanıtlar olmuştur. Bulaşmanın çoğu "sağlık bakımı uygulanan alanlarda veya ev ortamlarındaki ağır hasta kişilerle yakın temas koşullarında" meydana geldiği tespit edilmiştir asemptomatik vakalardan ise henüz bulaşma kanıtı yoktur.

MERS ile İlgili Makeleler

MERS

Orta Doğu solunum sendromu kısaltılışı MERS olan, MERS-koronavirüs isimli virüs ile bulaşan viral bir solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır. Tedavi, hayati organ işlevlerini desteklemeye yönelik bakımı içerir.

makaleyi incele