Menisküs ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yırtığın derecesine, boyutuna, bölgesine bağlıdır. Fakat menisküs yırtığı olan hasta sportif faaliyetlerden uzak durmalıdır. Basket, futbol gibi sportif faaliyetler bu menisküs yırtığı olanlara çok sakıncalıdır. Menisküs yırtığı olanlar yürüyüşte bile ağrı ve hassasiyet görür. Spor yapmak ise daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Hayır, kendi kendine iyileşmez. Belirtileri ağır seyrediyorsa kendiliğinden iyileşmesi çok daha zordur. Diz ağrısı, dizde kitlenme, dizde boşalma hissi, hareket kısıtlılığı, ağrı, dizde şişme gibi durumlar alevlenebilmektedir. Bunlar alevlenirse cerrahi müdahale şart olmaktadır.

Diz problemlerini engellemek için kullanılır. Temel amaç eklemi desteklemektir. Dize fazla yük binmesini önlemek, dizde ödem oluşumunu engellemek gibi amaçları vardır.

Menisküs yırtığının tedavisi ikiye ayrılır. Yırtığın dikilmesi ve yırtık parçanın alınması olmak üzere ikiye ayrılır. Yırtık parçanın alınması sonrası kişinin gündelik hayatına geri dönmesi ortalama 2-3 hafta sürer. Ama yırtığın dikilmesi sonrası en az 3- 4 ay sonra gündelik hayatına dönebilir. Bunda yapılan dikişin boyutu ve sayısı önemlidir. 

Menisküsün yırtık parçasının alınması, ileride eklemde aşınma olma riskini doğurur.

Menisküs yırtılmalarının iyileşmesi; yırtılmanın boyutuna, yerine ve büyüklüğüne bağlıdır. Gerekli görülen durumlarda cerrahi yapılır. NSAİ GRUBU ilaçlar kullanılabilir, dizin hava tutulması sağlanabilir, buz uygulaması yapılabilir, elastik bandaj takılabilir, başka ilaç tedavileri verilebilir, destekleyiciler, vitaminler, probiyotikler verilebilirir, istirahat edilebilir.

Hayır, yırtığı varsa oynayamaz. Ancak ameliyattan sonra belli bir süre geçtikten sonra oynayabilir. Yırtığı varken oynarsa belirtileri ve kliniği daha çok şiddetlenebilir böylece yırtığın derecesi bile artmaktadır.

Hasta 3. derece menisküs yırtığında ve ciddi belirtilerin eşlik ettiği durumlarda yürüyemez, ama diğer durumlarda yürüyebilir. Dizde takılma gibi durumlar olabilir, buna dikkat etmek gerekir.

Menisküs ile İlgili Makeleler

Menisküs

Menisküsün hasar görmesi sonucu oluşan tabloya menisküs yırtığı adı verilmekte olup, tedavisi için; ilaç, yaşam tarzı değişikliği, menisküs yırtığının alınması ya da dikilmesi uygulanabilir.

makaleyi incele