Meningosel ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Spina bifida türlerinden olan rahatsızlıkta sırtta yer alan kesenin içi boş ise meningosel, içi sinirlerle dolu ise meningomiyolosel adını almaktadır. Miyolemeningosel en şiddetli meningosel tipidir. Meningosel tedavisinde zarları çıkarmak için ameliyat sıklıkla kullanılır.

Meningosel teşhisi konulduktan sonra doğum sonrasındaki ilk 24 ile 72 saat çok önemlidir. Teşhis ardından hemen ameliyat edilmeleri hayati önem taşımaktadır. Hastalarda beyin omurilik sıvısının artışı durumu meydana gelebilir. Bu durumda şant ameliyatı edilerek sorun hemen çözüme kavuşturulmalıdır. Hastalar düzenli kontrol edilmelidir. Yaşam süreleri hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir.

Uygun destekleme yöntemleri, yapılan cerrahi operasyonlarla hastalar yürüyebilir. Rehabilitasyon, ortezleme yöntemleri sık sık tercih edilmektedir. Fizik tedavi sonucunda şekil bozuklukları giderilmekte ve yürüme problemleri aşılmaktadır. Hastaların kas zayıflıkları azalmakta, desteksiz şekilde yürümeleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Ameliyatlarla mevcut durumu korumak amaçlanmaktadır. Hastaların yaşamları mümkün oldukça normal hale getirilmeye çalışılır.  Hastaların bağımsız yaşayabilmeleri ve temel yaşam becerilerini gerçekleştirebilmeleri hedeflenmektedir.

Spina bifida hastalığının belirli bir sebebi olmayıp herkes bu hastalığa yakalanabilir. Dünyada 10 milyon spina bifidalı hasta bulunmaktadır. Folat eksikliği durumunda bu rahatsızlığa daha sık rastlanmaktadır. Ailesinde nöral tüp defekti öyküsü olanlarda görülme sıklığı daha çoktur. Obezite de risk faktörlerinden biri durumundadır.

Meningosel ile İlgili Makeleler

Meningosel

Meningosel, omurilik kanalının tamamen kapanmadığı, doğum kaynaklı, ameliyat ile düzeltilebilen bir rahatsızlıktır. En etkili yöntem cerrahi müdahaledir.

makaleyi incele