Meniere ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Meniere hastalığı tedavisi olmayan uzun dönemli bir hastalıktır. Genelde tek kulak tutulur. Hastalığın baş dönmesi krizlerini önlemek için tedaviler mevcuttur. Fakat işitme kaybı kalıcıdır. Bunun için işitme cihazları kullanılabilir.

Meniere hastalığında baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı, kulakta dolgunluk şikayetleri görülür. Baş dönmesi vertigo olarak adlandırılır ve ataklar halinde gelir. Bu ataklar en az 20 dakika sürer ve bazen saatlerce sürebilir. Fakat 24 saati geçmez.

Kesin tedavisi olmayan krizlerle giden bir hastalık olan Meniere hastalığında bazı durumlara dikkat ederek şikayetleri azaltabiliriz. Krizler sırasında şikayetleriniz daha da kötüleşmemesi için sakin, sessiz bir ortama geçin ve dinlenin. Denge kaybına karşı gerekli önlemler alın. Kriz geçirmeniz halinde kazaya sebep olabilecek durumları gözden geçirin.

Krizler sonrası kendinizi daha fazla zorlamayın. Daha iyi olabilmek için kendinize zaman tanıyın. Tuzdan, çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Alkol, kafein, sigara iç kulaktaki sıvıları etkiler. Uzak durulması gerekir. Baş dönmesi krizlerinin beklenmeyen durumlarda ortaya çıktığı biliniyor. Fakat yine de bazı hastalarda strese sebep olan durumların krize sebep olduğu düşünülmektedir.

Meniere hastalığı baş dönmesi, işitme kaybı, kulakta çınlama ve dolgunluk şikayetleri görülen iç kulak ile ilgili bir hastalıktır. Vertigo ise baş dönmesi için kullanılan bir tabirdir. Vertigo, Meniere hastalığının bir belirtisidir. Ayrıca başka birçok hastalığın da belirtisi olabilir.

Meniere hastalığında baş dönmesi krizleri ne zaman başlayacağı ya da neyin tetiklediği tam olarak bilinmiyor. Fakat bazı vakalarda strese sebep olan durumların krizi tetiklediği görülmüştür. Stres, aşırı çalışma, yorgunluk, ani hava değişiklikleri, diğer hastalıklar krizleri tetikleyebilir.

Meniere ile İlgili Makeleler

Meniere

Meniere hastalığı, iç kulağı tutan bir hastalık olmakla beraber hastada baş dönmesi, sersemlik gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Ameliyata kadar bir çok tedavi yöntemi mevcuttur.

makaleyi incele