Lohusalıkta Görülen Şikayetler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lohusalık humması ateşli, iltihaplı ve mikrobik bir hastalıktır. Lohusa ateşi olarak da anılmaktadır. Genel olarak enfeksiyon kaynaklıdır. Steril bir ortamda gerçekleşmeyen doğumlardan sonra daha sık rastlanır. İdrar yollarında, üreme organında yaşanan iltihaplanmalar da lohusalık hummasına sebep olabilir. Yüksek ateş, bulantı ve kusma, ishal ve baş ağrısı olması halinde lohusalık humması göz önünde bulundurulur.

Lohusalıkta terleme miktarında artış izlenebilir. Gebelikte vücudun su toplaması ve ödem oluşması aşırı terlemeye sebep olur. Lohusalığın ilk haftasında izlenen bu durum daha sonra ortadan kalkmaktadır. İdrar ve ter yoluyla atılan sıvı kaybı için su tüketimi önemlidir. Su tüketimi artırılarak daha hızlı bir şeklinde biriken sıvının atılması sağlanır ve doğumdan sonraki 1 hafta içerisinde şikayetler azalır.

Lohusa ateşinin düşürülmesi için doktor tarafından ilaç tedavisine başlanabilir. Ayrıca ılık duş almak ateşin düşmesi için etkili bir yoldur. Bol su içmek, oda sıcaklığının düşürülmesi ve temiz hava alınması lohusa ateşinin düşürülmesine yardımcı olur. Koltuk altına soğuk suyla kompres yapmak da ateşin düşmesinde uygulanan yöntemler arasındadır.

Lohusalıkta Görülen Şikayetler ile İlgili Makeleler

Lohusalıkta Görülen Şikayetler

Lohusalıkta görülebilen bazı hastalıklar hem anne hem de bebek için dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Medikal tedavi, sağlıklı beslenme programı ve vitamin takviyesi gibi tedaviler vardır.

makaleyi incele