Laboratuvar Testleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Her testin kişiye ve hastalığa özel olarak değeri değişkenlik göstermektedir. Tüm değerler için belli aralıklar belirlenmiş olsa da durum hastaya göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle genel bir değer belirtmek mümkün değildir. Testler kapsamlı ve kendi içerisinde farklı alanlarda olduğundan dolayı, her birimin değeri uzman hekimler tarafından farklı olarak incelenmektedir. Testi talep eden uzman hekim, sonucunda gerekli değerlendirmeyi hastalar ile paylaşmaktadır.

Laboratuvar testleri, kendi arasında farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu sebeple her testin ücreti değişken olabilmektedir. Doktor talebi üzerine, hastada ölçülmesi gereken değerler üzerinden bir fiyat belirlenmektedir. Bu testler devlet hastanelerinde SGK destekli yapılabilirken özel hastanelerde ücret karşılığında yapılmaktadır.

Günümüzde neredeyse tüm hastanelerde laboratuvar bulunmaktadır. Bazı hastaneler küçük olduğundan dolayı laboratuvar hizmetini dışarıdan alabilmektedirler. Bunun haricinde hastaneler dışında pek çok dış laboratuvarda hizmet vermektedir. Doktor talebine göre gerek hastaneye ait laboratuvardan gerekse dışarıdaki laboratuvarlardan test için yardım alınabilmektedir.

Laboratuvar Testleri ile İlgili Makeleler

Laboratuvar Testleri

Kan veya idrar testleri olabileceği gibi aynı zamanda sürüntü veya parçacık testi de olabilen laboratuvarlarda yapılan testler, son derece geniş kapsamlı olup pek çok alanda kullanılmaktadır.

makaleyi incele