evim.com

Kusma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde öncelikle verilen yiyeceklere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Her gıda bebekler için uygun nitelikte değildir. Bebek bir yiyeceği yemek istemiyorsa zorlama yapılmamalıdır. Bunları takiben kusmanın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Yiyeceklerin yanı sıra psikolojik olarak da kusma probleminin ortaya çıkması muhtemeldir.

Bebeklerde kusma durumunda;

 • Bebeğinize su vermeyin. Su kusmayı tetikleyici niteliktedir. 
 • Anne sütü alıyorsa yani emziriliyorsa daha az emzirilmesine dikkat edin.
 • Ek gıdaya geçilmiş ise; elma suyu gibi kalorili sıvılar verilerek sıvı kaybının önüne geçilmelidir.

Gebeliğin ilk trimester olarak adlandırılan ve ilk 3 ayını kapsayan döneminde yoğun bir şekilde mide bulantısı ve kusma problemlerinin görülmesi muhtemeldir. Bazı anne adaylarında hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusma durumu genellikle ilk 3 aylık süre sonunda son bulur fakat bazı anne adaylarında ise bütün hamilelik süreci boyunca bulantıların ve haliyle de kusmaların devam ettiği bilinmektedir. Bu durum, kişiden kişiye değişiklik gösterir niteliktedir.

Anne adayında ortaya çıkan kusma sorunun temel nedeni olarak hormona değişiklikler görülse de, stresin de önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Gebelik ile birlikte strese giren anne adayı, bedeninde meydana gelecek olan değişiklikleri kabullenir ve bilinçli bir şekilde hareket ederse, en az şekilde bulantı ve kusma problemi yaşaması mümkündür

Bebeklerde özellikle ilk zamanlarda yoğun bir şekilde ağız dolusu şeklinde tabir edilen kusmalar görülebilir. Bu durum genelde normal olarak karşılanmaktadır. Aylar geçtikçe, genellikle 8 ay ve sonrasında bebekler biraz daha kilo alarak toparlanmaya başlar ve kusmaları da gittikçe azalarak son bulur.

Kusma eylemi bir refleks niteliğindedir. Buna bağlı olarak da genellikle kısa sürer ve geçici bir şekilde meydana gelir. Yine de hızlı bir şekilde durdurulması gerekiyorsa, bu durumdan mustarip olan kişiye bir parça ekmek yedirilebilir veyahut tuzlu kraker ile midesinin bastırılması sağlanabilir. Yine yoğurt ve nişasta karışımı, yağsız pilav veya makarna gibi yiyeceklerin tüketilmesi de kusmanın durdurulmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda ishal ve kusmanın birlikte görülmesi durumunda bağırsak hareketlerini hızlandırmamak ve ishalini daha da arttırmamak adına muz, elma, şeftali gibi meyveler; ekmek ve pirinç gibi bastırıcı ve tutucu özelliği olan yiyecekler ve de yoğurt verilebilir. Böylelikle ishal durdurulurken, kusma da en az düzeye indirilerek sonlandırılacaktır.  

Kusma; midenin kendisini ağız ile mideyi birbirine bağlayan yemek borusunun yani “ösopagusun” adı verilen yapının alt kısmına doğru, içerisinde bulunan her türlü besin ve salgıyı bırakmak üzere itelemesi ile gerçekleşen bir durumdur.

Kusma durumunda iyi gelebilecek ve bir anda durdurmasa bile azalmasına yardımcı olabilecek, mideyi rahatlatabilecek şeyleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Zencefil tüketimi
 • Yoğurt tüketimi
 • Rezene çayı tüketimi
 • Nane limon çayı tüketimi
 • Patates püresi tüketimi
 • Pilav ve makarna tüketimi
 • Meyve tüketimi
 • Tuzlu kraker veya kurabiye tüketimi
 • Ekmek tüketimi
 • Elma sirkesi tüketimi

Kusma ile İlgili Makeleler

Kusma Nedir?

Kusma, mide bulantısı ile belli olan ve midede sindirilmemiş halde bulunan yiyecek ve içeceklerin dışarı atılmasıyla sonlanan bir durumdur.

makaleyi incele

Kusma Tedavisi

Kusma durumu genellikle bir enfeksiyona bağlı olarak gelişir ve bunun sonucunda da öncelikle neden olan enfeksiyonun durdurulması ve iyileştirilme sağlanması gereklidir.

makaleyi incele