Kramp ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kramp genellikle nedeni net olarak belirlenemeyen bir şekilde; uzun süreli kas kullanımı, uzun süreli olarak aynı pozisyonda bulunma, kasların yeterli olarak esnetilip ısıtılmaması ve yeterli miktarda su tüketilmemesine bağlı olarak gelişir.

Kramp hastalığı genellikle,

  • Su eksikliği
  • Magnezyum eksikliği
  • Kalsiyum eksikliği
  • Potasyum eksikliği
  • Bazı vitaminlerin eksikliği gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. 

Uzun süreli olarak aynı pozisyonda bulunulması ve ayak üzerinde durulmasını gerektiren işler yapılmasını takiben, bacak bölgesinde bulunan kasların aşınması ve yorulmasıyla birlikte bacak bölgesine kramp girmesi söz konusu olabilir.

Uzun süreli olarak ayak üzerinde durulmasını gerektiren işler yapılması durumunda ya da düz taban oluşa bağlı olarak ayakta bulunan kasların yeterli miktarda gerilememesini takiben ayak bölgesine kramp girmesi söz konusu olabilir.

Ayak bölgesinde giren kramp durumunda topukların yere dik bir şekilde basılmasını takiben iki elin yardımı ile duvar ya da düz bir zemin iteklenmelidir. Yarım adım atma yöntemi de oldukça etkilidir. Kramp giren bölgenin olduğu ayak ile yarım bir şekilde adım atmaya çalışılmalıdır. Bir başka alternatif yöntem ise eğer mümkünse uzanma pozisyonuna geçip kramp giren bölgenin bedenin üst kısımlarına doğru çekilmesidir.

Bacak bölgesinde özellikle baldırlara giren kramp durumunda topukların yere dik bir şekilde basılmasını takiben iki elin yardımı ile duvar ya da düz bir zemin iteklenmelidir. Yarım adım atma yöntemi de oldukça etkilidir. Kramp giren bölgenin olduğu ayak ile yarım bir şekilde adım atmaya çalışılmalıdır. Bir başka alternatif yöntem ise eğer mümkünse uzanma pozisyonuna geçip kramp giren bölgenin bedenin üst kısımlarına doğru çekilmesidir.

Mideye kramp girmesi genellikle diğer türlerden farklı olarak aşırı stres ve aşırı sıkıntı durumlarını takiben heyecan ve üzüntü durumlarıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Genellikle basit bir şekilde mide spazmı önleyici ilaç takviyesi ile tedavisi kolaylıkla sağlanır. Kronik bir hastalığın belirtisi niteliğinde değildirler. Ancak bazı gıda zehirlenmelerinde ve virüslere bağlı enfeksiyon durumlarına bağlı olarak sık sık görülmektedirler.

Kramp ile İlgili Makeleler

Kramp

Kramp, genellikle sırt bölgesi, kol bölgesi ve bacakların ön – arka - alt bölgesinde istemsiz bir tür kasılma veya spazm olarak nitelendirilebilir. Kas gevşetici nitelikte ilaçlar, kremler veya jeller, magnezyum ve kalsiyum takviyeleri uygulanabilir.

makaleyi incele