Koma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hastanın müdahale eden kişinin bulunduğu taraftaki kolu yukarıya doğru uzatılır. Karşı taraftaki kolu ise karnının üzerine konur. Karşı tarafta bulunan bacak dik açıyla kıvrılır. Hasta dikkatli bir biçimde bir hamlede müdahale eden kişiye doğru çevrilir. Hastanın uzatılmış olan kolu ve bacağı altta kalmalıdır. Üstte kalan kolu ise başının altına yerleştirilir.

Komadaki temel problem hastanın bilincindeki değişikliktir. Şokta ise problem şokun çeşidine göre bazen damar içindeki sıvı miktarının azalması, bazen kalbin pompalama gücündeki azalma bazen ise nörojenik problemler olabilir. Şokta bilinç değişikliği görülebilir ancak şok tanısı koymak için bilinç kaybı veya değişikliği şart değildir. Ancak koma tanısı koymak için bilinç değişikliği şarttır.

Hastalara koma pozisyonu verilmesindeki temel amaç hastanın bilinci kaybettiği sürede ağzında birikebilecek tükürük gibi sekresyonlarının soluk borusuna geçerek hastanın solunumunu durdurmasına engel olmaktır. Bu nedenle sadece koma durumunda değil epilepsi nöbetleri, senkop yani bayılma atakları gibi hastanın bilincini kaybettiği tüm durumlarda koma pozisyonu verilebilir.

Koma ile İlgili Makeleler

Koma

Koma, beynin her iki yarısında meydana gelen hasar sonucunda bilincin kaybedilmesidir. Antiepileptik ilaçlar, sıvı tedavisi ve insülin tedavisi gibi tedavi yöntemleri vardır.

makaleyi incele