Koah hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

KOAH hastalarının yaşam süresini en fazla etkileyen durum sigara içmektir. Sigara içenlerde ve bırakmayanlarda yaşam beklentisi önemli oranda azalır.

KOAH hastalığı bulaşıcı değildir. Sadece bireyi etkiler. Ancak enfeksiyonlara yatkınlığı artmıştır.

KOAH hastalığı ciddi bir hatalık olup tedavi edilmezse günlük aktiviteleri yapılmasını engelleyecek nefes darlığına neden olur. Pnömotoraks denilen akciğerde yırtılmalara neden olabilir. Ayrıca akciğer enfeksiyonları, kalp hatalıkları, kilo problemleri, ostepoporoz olarak adlandırılan kemik erimesine, uyku problemleri ve depresyona neden olabilir. KOAH hatasının ömrü, tedaviye uymazsa kısalır. Bu nedenle hastaların doktorunun tavsiyelerine ve tedavilerine uyması gerekir.

KOAH hastaları yediklerine de dikkat etmelidir. Hamurlu yiyecekler ve tatlılardan kaçınmalıdır. Tansiyon hatalığı da varsa tuz kısıtlaması yapılmalıdır. Bir anda fazla besin tüketmemek gerekir. Az az sık sık yemek yenmelidir. Gaz yapacak yiyeceklerden uzak durmak gerekir

KOAH hastalarında en önemli faktör hava olduğu için hava kirliliğinin olmadığı yerlerde yaşamalıdır. Ayrıca bu hastalar çok sıcak ve çok soğuk yerlerden kaçınmalıdır. KOAH hastaları çok nemli yerleri tercih etmemelidir.

KOAH ve astım ortak belirtileri olan hastalıklardır. Ayırt etmek için bazı parametreler kontrol edilir.

KOAH hastalığı ileri ve orta yaşta başlarken astım çocukluk yıllarında başlar. KOAH sinsi seyirli iken astım ani başlangıçlıdır. 

Astım daha çok alerjiye sahip kişilerde var iken KOAH için bu durum önemli değildir.

Astım tedavi ile düzelebilirken, KOAH geri dönüşümsüz ve ilerleyicidir.

KOAH hastalığı tanısı koymak için SFT testi uygulanır. 

  • SFT testinde FEV1 değeri %80’nin altında olmalıdır. 
  • Evre 2 için %80-50 arası, 
  • Evre 3 için %30-50 arası,
  • Son evre için %30 altı olmalıdır.

Koah hastalığı ile İlgili Makeleler

KOAH Hastalığı

Koah Hastalığı, akciğerdeki hava keselerinin tıkanması sonucu oluşan bir solunum sistemi hastalığıdır. Tedavide amaç, daha rahat nefes alabilmeyi sağlamaktır.

makaleyi incele