Klamidya ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Klamidyanın bulaşma yolları hastalıklı olan kişilerle cinsel ilişkiye girmek, bakteri bulunan vücut sıvılarıyla temas, anneden bebeğe doğum sırasında bulaşma şeklinde olmaktadır. Cinsel ilişki anal yolla yapılırsa rektumda, oral yolla yapılırsa boğazda hastalık oluşmaktadır. Ayrıca bakterinin bulunduğu semen gibi vücut sıvılarının gözle teması gözde rahatsızlıkları sebep olmaktadır.

İki tip test yöntemi bulunmaktadır. Birincisi ucunda pamuk bulunan bir çubuk yardımıyla vajinadan, rahim ağzından, rektumdan, yani hastalığın olduğu bölgeden örnek alınarak yapılan test yöntemidir. Kadınlarda bu yöntem kullanılır. İkinci yöntem ise idrar örneği alınarak bakterinin araştırıldığı yöntemdir. Erkeklerde daha çok kullanılır. İkinci yöntemle artık hastalar evde test yapabilmektedir.

Klamidya testi, hastadan örnek alınıp bakterinin kültürü yapılabilen ya da PCR yöntemi kullanarak tanı konulabilen laboratuvarı olan her hastanede yapılabilir. Bakteri kültüründe amaç laboratuvarda bakterinin çoğalabileceği yapay bir ortam oluşturup bakterinin gösterilmesiyle tanı koymaktır. PCR yöntemi ise moleküler bir yöntemdir. Bu yöntemle amaç bakterinin geninde bulunan kendine özgün bir bölgeyi çoğaltarak tanı koymaktır. Erkekler için üroloji bölümü olan bir hastane, kadınlar için kadın doğum bölümü olan bir hastanede bu testler yapılabilir.

Klamidya enfeksiyonu bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Bu yüzden hastalığın tedavisi antibiyotiktir. Antibiyotik ile tedavi edilmeyen hastalar kendiliğinden iyileşmez. Aksine hastalık daha da ilerler ve çevresine yaymaya devam eder.

Smear testinde rahim ağzındaki hücreler rahim ağzı kanseri açısından değerlendirilir. Smear testinde klamidya, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar araştırılmaz. Eğer klamidya araştırılmasını istiyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

Klamidya genellikle cinsel yolla bulaşır. Gebe annelerden bebeğe bulaşma, bakterinin bulunduğu vücut sıvısının teması sonrası bulaşma da görülmektedir. Klamidya öpmek, sarılmak, havlu paylaşmak gibi yollarla bulaşmaz.

Klamidya ile İlgili Makeleler

Klamidya

Klamidya, cinsel yolla bulaşan bakteri kökenli bir hastalık olup antibiyotik tedavisi uygulanarak iyileşmesi beklenir.

makaleyi incele