Kızamık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kızamık virüsü çok bulaşıcıdır. Virüs ile enfekte olmuş kişinin ağız ve burun salgılarıyla yani öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşır. Virüsle enfekte kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya geçen virüs partikülleri, havada 2 saat boyunca asılı kalabilir. Eğer bir kişi virüs ile enfekte olmuş ise yakınındaki kişiler de %90 ihtimalle enfekte olacaktır.

Kızamığın deri döküntüleri ilk semptomlardan 3-5 gün sonra başlar. Bu döküntüler bazı insanlarda hafif kaşıntılı olabilir.

Kızamık aşısı ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen çocukluk çağı aşı takviminde ücretsiz olarak 12.ay sonunda ve ilköğretim 1.sınıfta yapılır.

Aşıdan 1-2 hafta sonra bazı çocuklarda kızamık semptomları görülür. Bu semptomlar oldukça hafif seyreder. Dolayısıyla aşıdan sonraki 1-2 hafta içinde deri döküntüsü, yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik semptomları görülebilir. Semptomlar birkaç gün sürer.

Kızamık virüsü çok bulaşıcıdır. Aşılanma yapılmamış ülkelerde kolaylıkla salgınlara sebep olur. Az gelişmiş ülkelerde kızamık salgınları hala görülebilmektedir. 

Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon çocuk kızamık nedeniyle ölmektedir. Bu ölümlerin büyük bir kısmı aşılama programı olmayan az gelişmiş ülkelerde gerçekleşmektedir. Kızamık aşısının reddedildiği toplumlarda kızamık hızla yayılarak salgınlara neden olur, bunun sonucunda kızamığın ‘’pnömoni (zatürre), orta kulak iltihabı, SSPE (subakut sklerozan panensefalit) ‘’ gibi yaygın komplikasyonları ve daha nadir görülen birçok komplikasyonun görülme sıklığı artar. 

Özellikle riskli grupta yer alan 1 yaşından küçük çocuklar, yetişkinler, gebeler ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar için kızamık komplikasyonları tehdit oluşturur.

Kızamık aşısı, kızamıkçık ve kabakulak aşılarını içeren formlarda uygulanır. (KKK aşısı)

Subkutan (cilt altına) enjekte edilir.

Uygulama bölgesi üst kolun dış yanıdır. 

Kızamığın ilk semptomları (ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjunktivit) yaklaşık 1 hafta sürer.

Derideki lezyonlar ilk ortaya çıktıktan sonra 5-6 gün devam eder sonra yavaşça kaybolur.

Kızamık ile İlgili Makeleler

Kızamık

Kızamık hastalığı yalnızca çocuklarda değil aşılanmamış yetişkinlerde de görülmekte olup, özel bir tedavi çeşidi yoktur.

makaleyi incele