Kistik fibrosiz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kistik fibrozis için ter  testleri belirli hastanelerde, göğüs hastalıkları veya çocuk sağlığı bölümlerinde yapılmaktadır.

Kistik Fibrozis, ilk tanınmaya başladığı yıllarda erken yaşlarda ölüm görülüyordu. Ancak bu hastalık konusunda hem bilginin artması, hem de tıptaki gelişmeler neticesinde hastalar artık daha uzun yaşayabilmektedir ve genetik çalışmalar ve yeni ilaçlar için çalışılmaya devam edilmektedir. Ancak şu anki şartlarda bu hastalarda nihayetinde akciğer yetmezliğine gelişeceğinden eğer akciğer nakli gerçekleşmezse ortalama otuz kırk yıl kadardır.

Kistik fibrozis ülkemizde 2015 yılından itibaren tarama programına alınmıştır. Bu yüzden ilk bir yılda tanı alır. Ancak bu yıldan önce doğan çocuklar hatta yetişkinler dahi şikayetleri olması durumunda kistik fibrozis açısından araştırılabilir.

Kistik fibrosiz ile İlgili Makeleler

Kistik Fibrozis

Kistik Fibrozis, akciğer, karaciğer, pankreas, genital sistem, mide barsak, deri içeren dış salgı bezlerinin fonksiyonlarında bozukluk olması durumudur. Mutlak bir tedavide genetik çalışmalar yapılmaktadır.

makaleyi incele