Kist hidatik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kist hidatik hastalığı tekrarlama riski olan bir hastalıktır. Karın içine kist içeriğinin boşalması, kistlerin uygun şekilde etkisiz hale getirilememesi ve bazı kistlerin tanısının atlanarak görülmemesi gibi durumlarda kist hidatik hastalığı tekrardan görülmektedir. Bununla birlikte tekrardan görülmesi durumunda tanısı daha zor olmaktadır. Tedavi konusunda ise ilk olarak oluşan kist hidatik tedavisine benzer bir tedavi uygulanmaktadır.


Kist hidatik hastalığı iyi huylu bir parazit hastalığıdır. Kansere zemin oluşturmaz ve kansere dönüşmez. Ancak darbe, travma veya başka nedenlere bağlı olarak kistler yırtılırsa karın içinde tedavisi olmayan enfeksiyonlara yol açabilir ve ayrıca solunumun durmasına kadar ilerleyecek klinik duruma neden olabilir. Bu durumlar özellikle yaşlı hastalar için ölüme neden olabilir.

Kist hidatik hastalığı sonucu meydana gelen kistler parçalanırsa vücutta hangi bölgede olduğuna göre meydana getirdiği etkiler değişiklik gösterir. Bu etkiler safra kesesi tıkanıklığından, anaflaktik şoka kadar çok ciddi durumlara sebep olmaktadır. Ayrıca patladığı yerden yayılan kist içeriği yayıldığı yerlerde yeni kistlerin oluşmasına neden olabilir.

Kist hidatik ile İlgili Makeleler

Kist Hidatik

Kist hidatik hastalığı köpek, tilki, kurt gibi hayvanlardan bulaşan bir parazit hastalığı olup, tedavisinde ameliyat veya radyolojik tedavi yöntemleri kullanılır.

makaleyi incele