Kırım kongo kanamalı ateşi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kırım Kongo kanamalı ateşi virüsün bulunduğu sığır, koyun, inek gibi hayvanların kan vücut sıvıları veya dokularına temas ile insanlara bulaşabilir. Enfekte hayvanlardan virüsü alan ve taşıyıcılık görevi gören kenelerin insanları ısırmasıyla bulaşabilir. Hasta kişinin kan ve vücut sıvılarına temas ile bulaş olabilir. Ve hasta bir gebeden bebeğine de virüs geçişi olabilir.

Kırım Kongo kanamalı ateşi dört dönemden oluşmaktadır;

İnkübasyon (kuluçka dönemi): Virüsün vücuda girdikten sonra hastalık oluşturuncaya kadar geçen sessiz dönemdir.  Genellikle 1-9 gün sürer. 

Prehemorajik (kanama öncesi): Ani başlayan ateş ile baş ağrısı bulantı halsizlik gibi diğer belirtilerin görülmeye başlandığı dönemdir. Bu dönem 1-7 gün arasında görülebilmektedir.

Hemorajik (kanama dönemi): Bu dönemde kanama bulguları görülür. Ani başlar ve kısa sürer. Genelde 2-3 gün sürer.

Konvelesan (iyileşme dönemi): Hastalığı atlatabilenlerde, hastalığın başlangıcında 10-20 gün sonra başlar.

Hastalık, 12. Yüzyılda Tacikistan’da kanama ile seyreden bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Klinik olarak ilk kez 1.Dünya savaşı sırasında Kırım’da Nazi işgalinden kurtulan köylülere yardım eden Sovyet askerlerinde görülmüştür. Hastalık ortalama 200 kişiyi etkilemiştir. Kırım Kanamalı Ateşi olarak bilinmiştir.

Daha sonra Kongo’da ateşli bir hastada aynı virüs tespit edilince Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olarak adlandırılmıştır.

Kırım kongo kanamalı ateşi ile İlgili Makeleler

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Kırım kongo kanamalı ateşi, hayvandan insana bulaşan ve tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen virüs kaynaklı bir hastalıktır. Tedavisi; ilaç ve destek tedavi yöntemleridir.

makaleyi incele