Kırık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kırık oluşan kemiklerde hareketin etkilenmesi sinirlerin gördüğü hasara bağlı olarak oluşur. Sinir dokusu hasar almışsa hareket kısıtlanabilir. Hasar almamışsa hareketi engelleyecek bir durum yoktur.

Kırıkların oluşumu ve iyileşme süreci ağrılı süreçlerdir. İyileşme süreci kemiğin çeşidine, kırığın şiddetine ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Ayrıca hastanın yaşı ve sağlık durumu da iyileşme sürecinin uzunluğunda etkilidir. Bu sebeple kırık sonrası ağrının ne kadar sürebileceği hastadan hastaya değişmekle birlikte altı aya kadar sürebildiği bilinmektedir.

Kırıklarda oluşan şişme hücresel ödemin sonucudur. Ve tamamen düzelmesi uzun zaman alır. Ancak kırılan uzvun istirahati ile şişlikleri azaltır. Kırık uzvu biraz yüksekte tutmakta faydalı olabilir.  Bunun yanı sıra buz uygulamaları da fayda gösterir.

Öncelikle kırıklar en çabuk çocuklarda iyileşir. Hastanın yaşı arttıkça iyileşme süresi uzar. Kırıkların iyileşmesi tüm vücudun etkilediği bir süreçtir. Bu sebeple en hızlı iyileşme süreci en sağlıklı olan bireylerde görülür. Bireylerin sağlıklı beslenmesi, kronik hastalıklarının kontrol altında tutulması, kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, temiz hava alınması ve güneşlenme iyileşme sürecini kısaltır.

Kırık iyileşme süreci esasında bir inflamasyon (iltihaplanma) sürecidir. İnflamasyon süreçlerinde ağrı görülebilir. Ancak bu ağrı kırık ilk oluştuğunda olan ağrı gibi şiddetli değildir. Ağrı kesici ilaçlarla baskılamak mümkündür. Genellikle kırıkla başvuran hastalara ağrı kesici ilaçlar da reçete edilir.

Kırık ile İlgili Makeleler

Kırık

Kırık, dışarıdan gelen bir darbe veya travma sonucu kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Tedavisinde önemli bir basamak kemiğin sabit durmasını sağlayan alçılama ve atellemedir.

makaleyi incele