Kıl kurdu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hekimin tavsiye ettiği ilaçları hekimin önerdiği dozlarda kullanarak kıl kurdundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Parazitin ortadan tamamen kalktığından emin olmadan hasta kendi başına ilaçları asla kullanmayı bırakmamalıdır. Kıl kurdu parazitinden kurtulmada kişisel bakımın ve ev temizliğinin düzenli olarak yapılmasının de önemli payı vardır.

Kıl kurdu parazitinin yumurtaları oldukça küçüktür. Çıplak gözle görülemez. Kıl kurdu yumurtaları selofan bant kullanılarak laboratuarlarda mikroskopla görülebilir.

Kıl kurdu paraziti 13 haftada yaşam döngüsünü tamamlar. Tedavi edilmediği zaman bu sürede kendiliğinden geçebilir. Fakat çok kolaylıkla bulaşabildiğinden dolayı enfekte kişiler diğer ev üyelerine ve temas ettikleri kişilere paraziti bulaştırabilirler veya kişi kendi kendisini tekrardan enfekte edebilir. Bu sebeple kişinin en kısa sürede tedavi olması hem kendisi için hem de çevresi için en faydalı tercih olacaktır.

Kıl kurdu paraziti, parazitin yumurtalarının solunum yolu ile alınması veya bu yumurtaların yutulması ile kişilere bulaşır. Kişisel eşyaların ortak kullanılması, başka bir kişinin iç kıyafetlerinin giyilmesi veya başka bir kişi ile ortak havlu kullanılması kıl kurdu parazitinin bulaşma riskini arttırır.

Kıl kurdu parazitleri vücutta bağırsaklarda bulunur. Bağırsaklarda vücudun besin maddelerini tüketerek kişide kilo kaybına neden olabilir veya kişinin kilo almasını engelleyebilir.

Kıl kurdu ile İlgili Makeleler

Kıl Kurdu

Halk arasında bağırsak kurdu olarak bilinen kıl kurdu, bağırsaklarda bulunan bir parazit türü olup; tedavisinde dikkat edilmesi gereken nokta hijyendir.

makaleyi incele