Kifoz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tamamen duruş problemleri ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanan kifozlar kişi tarafından bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir. Kamburluğun düzelmesi için dikkat edilebilecek durumlar şunlardır:

  • Postüral duruşu düzeltmek gerekir.
  • Özellikle öğrenciler ve masa bası çalışanlarının otururken dik durması gerekir.
  • Tercih edilen yatak dahil otururken kullanan sandalye de ortopedik seçilmelidir.
  • Doktorun tavsiye ettiği egzersiz planına uymak gerekir.
  • Düzenli spor yapmak alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Sporun yanında beslenmeye de dikkat edilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmek gerekir.

Basit duruş problemlerinden kaynaklanan kifoz dışında başka nedenlerden kaynaklanan aşırı kifozlarda doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü duruma göre korse kullanılması veya ameliyat gerekebilir.

Kamburluk için kullanılan korse özellikle daha gelişimini tamamlamamış çocuklarda işe yaramaktadır. Çünkü korse varolan kifozu düzeltmekten çok ilerlemesini durdurur. Ancak yetişkinlik yaşında kullanılan korseler eğer kişi günlük hayatta dik durmakta zorlanıyorsa, hastayı dik tutmaya teşvik ederek işe yarayabilir. Ancak yine de kimsenin kafasına göre korse kullanması tavsiye edilmez. Bazen yanlış korse kullanımı durumu daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden doktora gitmek önem arz eder.

Kifoz derecesi başlıca doktor tarafından çekilen röntgen ile ölçülür. Hastaya ayakta, yan ve tam omurga grafisi çekilir. Daha sonra doktorlar bu filmleri değerlendirerek kifozun derecesini belirtir. 50 derece ve üstü kifozlara hiperkifoz adı verilir.

Kamburluk için kullanılan korse eğer çocukluk döneminde gelişim tamamlanmadan kullanılıyorsa, ağır bir kifoz durumu vardır demektir. Bu durumda korsenin tam olarak bir kullanım süresi yoktur. Bu kişinin özelliklerine ve doktorun tavsiyesine göre değişir. Erişkinlik döneminde duruş düzeltmek için kullanılabilecek korselerin ise ortalama 20 gün kullanılması tavsiye edilir. Ancak bunların da doktor kontrolünde kullanılması en doğru olandır.

Hafif derecede olan kifozlar spor ve doğru egzersizlerle düzelebilmektedir. Özellikle sporun yanında duruş şeklinin düzeltilmesi başarı oranını daha da arttırmaktadır. Ancak ileri derecede var olan kifozlar, doktor kontrolünde olmalıdır. Şiddetli kifozlarda spor yeterli olmayacak farklı tedavi seçenekleri gerekecektir.

Kifoz ile İlgili Makeleler

Kifoz

Kifoz, omurganın anormal derecede eğilmesi durumunda ortaya çıkan sonuçtur. Egzersizler, fizyoterapiler ile ileri derecede ise cerrahi yönteme başvurulabilen bir hastalıktır.

makaleyi incele