Kemik kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İyi huylu kemik tümörlerin bazılarının klinik seyri asemptomatiktir, yani belirgin semptomlar göstermemektedir. Bazıları iyi huylu tümörlerde ise tutulduğu bölgede ağrı görülebilir. Ağrı yapan iyi huylu tümörlere örnek olarak kondroblastom, osteokondrom, osteoblastom ve osteoklastom verilebilir.

Yaşama süresi tamamen kanserin türüne ve evresine bağlı olmaktadır. 

Osteosarkom vakalarında araştırmalara göre tümör henüz metastaz yapmamış ve yeni tümörler gelişmemişse, hastaların yaklaşık %60 ila %70'i tanı koyulduktan 5 yıldan fazla yaşayabilmektedir. Eğer metastaz oluşmuş ise, kanserin prognozu daha kötü olmaktadır. Ancak hastanın tedavi edilme şansı vardır.

Ewing sarkom vakalarında hayatta kalma şansı esas olarak hastalığın vücutta yayılıp yayılmadığına bağlı olmaktadır. Araştırmalara göre tanı sırasında tümör herhangi bir kız çocuk tümörü oluşturmadıysa, 100 hastanın 65'i 5 yıldan daha uzun yaşamaktadır. Tanı sırasında tümör akciğerlere yayılırsa, prognoz daha kötü olmakla beraber, tanıdan 5 yıl sonra etkilenen 100 kişiden sadece 50'si yaşamaktadır.

Kondrosarkomunda prognozu tümörün konumuna ve büyüklüğüne bağlı olmaktadır. Araştırmalara göre Kondrosarkom tanısı alan hastaların yaklaşık %60'ında farklılaşma derecesi 1 olan kondrosarkoma sahiptirler. Bunlar çok yavaş büyümekte ve genellikle metastaz oluşturmaz. Bu nedenle prognozu oldukça iyidir. Derece 1 kondrosarkomu olan 100 kişiden 90'ından fazlası uzun süre hayatta kalmaktadır.

Derece 2 kondrosarkomların metastaz oluşturma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle derece 1 kondrosarkomlardan daha kötü huyludurlar. Bu nedenle hastaların hayatta kalma şansları daha düşük olmaktadır. Tanıdan 10 yıl sonra hastaların yaklaşık %60 ila %70'i yaşamaktadır.

Derece 3 kondrosarkomlar hızlı büyümektedir ve çok hızlı yayılmaktadır. Etkilenen kişilerin yaklaşık  sadece %10'u 10 yıl sonra hayatta kalmaktadır.

Kemik kanseri tehlikelidir, tedavi olmadan hastalığın seyri ölümcüldür. Bu yüzden kanser teşhisnin erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemli olmaktadır. Özellikle çocuklarda büyüme ağrıları ile karışabilen ağrılar hafife alınmamalıdır. Çocuğunuz kemikte ağrıdan ve şişlikten şikayetçi ise aile hekimine, uzman bir fizik tedavi veya ortopedi doktoruna muayene olması önerilmektedir.

Kemik kanseri ile İlgili Makeleler

Kemik Kanseri

Kemik tümörü adıyla da bilinen kemik kanseri, kemiklerde ortaya çıkan kötü huylu tümördür. Bu hastalığın cerrahi, kemoterapi veya radyasyon tedavi yöntemleri mevcuttur.

makaleyi incele