Kasık fıtığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kasık fıtığı kasık bölgesinde, karında, belde ve erkeklerde testislerde ağrıya neden olabilir. Ağrının nedeni fıtık kesesine giren yapıların kanlanmalarının bozulması ağrının yansıması ve gelişen komplikasyonlardır.

Kasık fıtığı kasık olarak adlandırılan önde gövde ve bacakların birleştiği yerde olur. İnguinal kanal da buradan geçer.

Kasık fıtığı bacak ve gövde birleşim yerinde bulunduğu için bacaklara giden damar ve sinirlere bası yapabilir. Bu durum bacaklarda ağrıya neden olacaktır. Özellikle femoral fıtık bacağa giden damar ve sinirlerin içinden geçtiği femoral kanaldan geliştiği için bacak ağrısı yapma itimali daha yüksektir.

Strongüle olan fıtıklar gangren sonucu delinebilir. Barsak içeriğinin karın içi zarı enfekte etmesiyle peritonit olarak bilinen karın içi zar iltihaplanması olur. Ateş, şiddetli karın ağrısı ve hipotansiyon ile kendini gösterir.

Kasık fıtığı kendiliğinden ya da ilaçlarla, diyetle, egzersizle geçmez. Düzelmesi için ameliyatla kese içindeki yapıların karna alınması ve keseye neden olan yapının tamir edilmesi gerekir.

Bebeklerde kasık fıtığının ilk belirtisi kasık bölgesindeki şişliktir. Ağrı inkanserasyon olmadan görülmez. Ağrıya neden olan karın içi organların fıtık kesesinde sıkışmasıdır. Bebekler bu ağrıyı ağlayarak ifade edecektir.

Fıtık cinselliğe olumlu katkısından ziyade olumsuz olarak karşımıza çıkar. Testislerin alınmasını gerektirecek kadar hastaya zarar verebilir. Bu nedenle fıtık her zaman masum bir hastalık değildir.

Kasık fıtığı ile İlgili Makeleler

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı, hem erkeklerde hem de kadınlarda kasık bölgesinde oluşan fıtık olup, tek tedavi yöntemi cerrahidir.

makaleyi incele