Karın ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Genelde ikinci trimesterde rahmin büyümesine bağlı olarak ağrı hissedilir. Doğuma yaklaştıkça da çatı kemiklerinin genişlemesine bağlı ağrı görülebilir.

Gebeliğe bağlı sebeplerle karın ağrısı görülmesi normaldir ancak hamilelik döneminde bazı karın ağrılarının gebelik sebepli olmayabileceği akılda tutulmalıdır. Gebelikte en sık akut karın ağrısı sebeplerinden biri de apandisittir.  

Karın ağrısında karnı ısıtma yöntemi faydalı olabilir. Sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun önerisiyle ağrı kesici de ağrıyı dindirir ancak uzun süreli ağrı kesici kullanımının mide ve böbrek üzerinde olumsuz etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Karın ağrısının asıl tedavisi altta yatan hastalığın tedavi edilmesiyle olur. Medikal ve cerrahi tedaviler uygulanır. Doktorunuzun önerisi ile ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ancak uzun süreli ağrı kesici kullanımının özellikle mide ve böbrek üzerinde olumsuz etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Gebeliğin ilk haftasında karın ağrısı olabilir. Hamilelikte yaşanan sindirim problemleri sebebiyle oluşan kabızlık sebebi ile de ağrı duyabilirsiniz.

Gebelerde rahmin büyümesi sebebiyle rahmi yerinde tutan bağların gerilmesi sonucu ağrı görünebilir. Doğum yaklaştıkça çatı kemiklerinin ayrılması sebebiyle de ağrı görülebilir.

Hemoroid doğrudan karın ağrısı yapmamakla birlikte hemoroid varlığında bağırsak tam boşalamadığı takdirde kabızlık, şişkinlik gibi durumlar oluşabilir. Bu gibi durumlar karın ağrısına sebep olur.

Karın ağrısı ile İlgili Makeleler

Karın Ağrısı

Karın bölgesinde yaşanan ağrı hissine karın ağrısı denir. Tedavisi altta yatan hastalığın tedavi edilmesiyle olur ve medikal ve cerrahi tedaviler uygulanır.

makaleyi incele