Karaciğer yağlanması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karaciğer yağlanması alkol alımının sınırlandırılması veya kesilmesi, düzenli egzersiz ve beslenme, kan şekeri, trigliserit (kan yağ düzeyi) ve tansiyonun kontrolde tutulması ile önemli ölçüde önlenebilir.

Karaciğer yağlanması çoğunlukla şikayetsiz devam ettiğinden ağrı olması da çok beklenmez. Ancak karaciğer büyüdüğü zaman karnın üst sağ tarafında ağrı olabilir.

Sivilcenin karaciğer hastalıklarıyla alakası yoktur. Doktorunuz diğer şikayetlerinizle beraber sivilceniz için hormon tahlili isteyebilir.

Karaciğer yağlanmanız varsa öncelikle alkol kullanıyorsanız bırakmalısınız. Şeker hastalığınız, yüksek tansiyonuz ve yüksek trigliserit düzeyiniz varsa tedavilerini aksatmadan almalısınız. Eğer aşırı kilolu ya da obezseniz sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi hayat değişikliği yapmanız gerekmektedir.

Karaciğer yağlanmasının altta yatan sebebe, yağlanmanın evresine ve tedaviye doğru bir şekilde uyulmasına bağlı olarak tedavi süresi değişecektir.

Basit karaciğer yağlanması ve steatohepatit (karaciğer iltihaplanması) geri döndürülebilir. Altta yatan sebep ortadan kaldırıldığı zaman gerileyip, düzelecektir. Ancak fibrozis (bağ dokusuna dönüşüm) ve siroza ilerlediğinde artık geri dönüşümsüzdür. Tedavisi daha zordur.

Karaciğer yağlanmasında tedavi altta yatan sebebe göre yapılır. Bu altta yatan sebepler kaldırıldığında gerileyen ve düzelen bir hastalıktır. Bu yüzden hastalığın erken teşhis edilmesi ve uygulanan tedaviye uyum sağlamak gerekir.

Karaciğer yağlanması ile İlgili Makeleler

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması, karaciğer metabolizmasında yağ birikimi olmasıdır. Tedavisi için; yağlanmaya sebep olan hastalığın tedavisi veya yaşam tarzının değiştirilmesi planlanabilir.

makaleyi incele