Karaciğer kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kanserin karaciğerdeki yayılması, başka organlara sıçraması, tanı zamanı, hastanın tedavi alıp almaması, kanserin tedaviye cevabı gibi birçok faktör bu sorunun cevabını değiştirir. Karaciğer kanseri yaşam süresi, hastalarda 5 yıllık ömür beklentisi oranı %15’lerdedir. Karaciğer nakli olan hastalarda bu 5 yıllık ömür beklentisi %70’lere kadar çıkabilir.

Karaciğer kanserinde son evre olan kişilerde kanser karaciğer dışında başka organlara da sıçramış demektir. Böyle hastalarda artık cerrahi tedavi mümkün değildir. Diğer verilen tedavilerle de hastanın tamamen iyileşmesi beklenemez. Bu tip hastalara destekleyici tedavi verilir. Ağrısı geçirilir. 4. evre karaciğer kanseri yaşam süresi çok yüksek değildir.

Karaciğer kanseri normalde bulaşıcı bir hastalık değildir. Normalde kanserli hastanın sarılığı size bulaşmaz. Fakat karaciğer kanserine sebep Hepatit B ve Hepatit C gibi virüs kaynaklı hastalıklar olabilir. Bu Hepatit B ve Hepatit C hastalıkları bulaşıcıdır ve bunlar sarılık yapabilir. Kanserli bireyde bu hastalıklar size bulaşabilir ve böylelikle sarılık size bulaşabilir.

Karaciğer kanseri erken evrede belirtisiz ilerleyebilir. Hastanın hiç şikayeti olmayabilir. Tabi bu durum kansere sebep olabilecek herhangi bir hastalığı olmayan kişiler için geçerli. Eğer hastada siroz gibi başka hastalıklar varsa kanserin erken evresinde de belirtiler olur. Diğer durumda kanser ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar ve belirtiler arasında karnın sağ üst kısmında ağrı da olabilir.

Alfa fetoprotein (AFP) değeri sağlıklı insanda çok düşük değerlerde olur. AFP gebelik süresince bebekte üretilir. Doğumdan sonra AFP değeri hızla düşer. Buradan anlaşılacağı üzere sağlıklı insanda çok düşük olması beklenen AFP değeri, karaciğer kanserinde yükselir.

Karaciğer kanseri ile İlgili Makeleler

Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanseri, karaciğerdeki hücrelerin kontrolsüz olarak büyümesi sonucunda karaciğerde kitle benzeri yapıların oluşması durumudur.

makaleyi incele