evim.com

Karaciğer Büyümesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karaciğer büyümesi, üst karın bölgesinin sağ tarafında ağrı yapar. Bu ağrı, özellikle karaciğer hacminin çok fazla arttığı dönemlerde mideye doğru yayılma gösterebilir. Ağrı duyumu başlarda hafifken, ilerleyen dönemlerde daha şiddetli olacaktır. Ancak bu ağrı her zaman kronik seyretmez. Karaciğer büyümesinin gerilemesi ile birlikte, ağrı hissi de bir süreliğine kendiliğinden kaybolabilir.

Karaciğer büyümesini önlemek için yapılması gereken ilk şey, büyümeyi tetikleyen faktörün teşhis ve tedavi edilmesidir. Tedavi sürecinde hastanın beslenme alışkanlıklarının ve uykusunun düzenlenmesi, sigara ve alkol kullanımı gibi alışkanlıkların bırakılması, düzenli uykuya yönlendirilmesi ve zaman zaman da bitkisel takviyelerin alınması sağlanır. Bu sayede karaciğer büyümesine sebep olan faktörler giderilir ve karaciğer yeniden eski hacmine döner.

Karaciğer büyümesi, hastanın hayatını dolaylı olarak riske atan bir sağlık problemine dönüşebilir. Çünkü karaciğer büyümesini tetikleyen durumlar arasında dolaşım sistemi bozuklukları, sindirim sistemi hastalıkları, tümör ve kist oluşumu gibi ciddi hastalıklar yer alır. Bu hastalıkların tedavi edilmemesi ve karaciğer büyümesinin kontrol altına alınmaması, ilerleyen dönemlerde hayati risk yaratabilir.

Karaciğer Büyümesi ile İlgili Makeleler

Karaciğer Büyümesi Nedir?

Karaciğer büyümesi, genelde başka bir hastalığın belirtisi olup, karaciğerin zamanla fonksiyonlarını yitirmesiyle meydana gelir.

makaleyi incele

Karaciğer Büyümesi Tedavisi

Karaciğer büyümesi tedavisinde, altta yatan hastalığın iyileştirilmesi ile gerçekleştirilir.

makaleyi incele