Kangren ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kangren müdahale edilmediğinde ilerleyebilen bir hastalıktır. Bu yüzden eğer kangrene gitmiş bir doku varsa bu dokunun çıkarılması gerekir. Hatta eğer çok ilerlediyse o organın tümden kesilmesi gerekir. Eğer kesilmezse kangren daha farklı vücut bölümlerine de yayılabilir. Bu durum en sık ıslak kangren denilen durumda görülür. Bu bölgede oluşan enfeksiyon, tüm vücuda yayılırsa bu duruma sepsis denir. Sepsis müdahale edilmediğinde hastayı öldürebilir.

Kangrenin oluşum süresi ilgili kesin bir kanı yoktur. Çünkü bu süre, kangrene sebep olan duruma, etkilenen damara, kişinin özelliklerine veya altta yatan hastalıklara bağlı değişir. Ayrıca sigara, alkol gibi alışkanlıklar da bu süreci etkileyebilir.

Tırnak batması kangrene sebep olabilir. Ancak bu herkeste kangren olacağı anlamına gelmez. Tırnak batması özellikle ayak baş parmaklarında görülür. Kişi ağrı hisseder, ilerledikçe yürümesi bile zorlaşır. Tırnak batmasının ilerleyen safhalarında ayrıca parmağın kan dolaşımı engellenebilir. Bu durumda kangren de görülebilir. Özellikle şeker hastalığı olan kişiler de kangren oluşumu daha hızlanır.

Gazlı kangren, en sık Clostridium perfringens adındaki bakteri nedeniyle oluşur. Clostridium perfringens, kas ve bağ dokusunu hızlıca yıkar ve gaz oluşumuna neden olur. Bu bakteri insan dışkısında bol miktarda bulunur. Eğer bu bakteri açık, travmatik bir yara üstünde ürerse gazlı kangrene neden olabilir. Ancak her bulaş olan kişide de gazlı kangren gözükmez. Hatta az bir kısmına görülür. Bu durumda enfeksiyonun oluşumunda başka faktörlerinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Kangren ana olarak bir dokuyu besleyen kan damarlarında bir sorun varsa oluşur. Yani eğer dokuya yeterli kan ulaşamazsa o doku ölmeye başlayacak ve kangren meydana gelecektir. Ayrıca damarları etkileyebilen sistemik hastalıklar da kangrene neden olur. Damara bası yapabilecek kitleler, alkol, sigara, uyuşturucu, kemoterapi ilaçlarının yan etkileri diğer kangren nedenleri arasındadır.

Kangren ile İlgili Makeleler

Kangren

Kangren; vücudun görülen kısmında doku ölümü gerçekleşmesi, o kısmın artık işlevsiz olması durumudur. Tedavisinde, kangrenin tipine göre farklı tedavi yöntemlerine başvurulur.

makaleyi incele