Kan uyuşmazlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kan uyuşmazlığı iğnesi, anne Rh negatif, bebek Rh pozitif olacak durumlarda gebeliğin 28. haftasında ve doğumdan sonra 72 saat içinde yapılır. Rh negatif annelerde annenin kanına rh pozitif kanla herhangi bir temas sonucunda her zaman iğne yapılması gerekir. Düşükler, dış gebelik, kürtajlarda sonra, gebelikte karın travması sonrası, Rh pozitif kanlı iğnelerle temastan sonra vs. iğne yapılmalıdır.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmazsa bebek ciddi şekilde engellenir. Bebeğin kan hücreleri ölür. Dokularına oksijen gidemez. Kalp bu durum düzeltmek için daha çok çalışır. Kalp yetmezliği yaşanabilir. Bebek ödemli doğar. Yıkılan kan hücreleri kanda bilirubin seviyesini artırır. Bilirubin beyne zarar verir. Bebek felç kalır, zekası geri kalır ya da ölür.

Kan uyuşmazlığı iğnesi kalçadan ya da koldan kas içine yapılır. İğne toplardamar içine de yapılabilir. Burada duruma uygun damarın nasıl bulunacağı önemlidir. İğneden sonra yan etki olarak yapılan bölgede ağrı ve ateş olur.

Kan uyuşmazlığı bebekte kan hücrelerinin yıkılmasına sebep olur. Kan hücreleri yıkılınca oksijenler dokuya taşınamaz. Kalp bu durumu düzeltmek için daha hızlı çalışır ve kalp yetmezliği gelişir. Kan hücrelerin yıkılmasına bağlı bilirubin yükselir. Bilirubin beyne zarar verir. Ölüme dahi götürebilir.

Kan uyuşmazlığı önceden bilinçli çiftlerde gerekli önlemler alındığı sürece evliliğe engel teşkil etmez. Evlilikte kan uyuşmazlığı riski düşünülen çiftlerde sağlıklı bebekler doğru şeyler yapıldığı sürece çok da zor değildir. Yapılması gereken gebeliğin 28. haftasında ve doğumdan sonra ilk 72 saat içinde kan uyuşmazlığı için iğne yaptırmaktır. Böyle durumlarda doktorunuzu bilgilendirin.

Rh negatif olan annelerin rh pozitif bebeğin kanıyla teması genellikle doğum sırasında olur. Bu sebeple anne kanında antikor daha oluşmadığı için ilk bebek etkilenmez. Fakat rh pozitif kanla temas daha önce gerçekleşmişse ilk bebek de etkilenebilir. Daha önce düşük, dış gebelik, kürtaj olmuş, gebelik sırasında karın travması yaşamış, yanlış kan bağışı olmuş annelerde antikor olabilir. Bu da ilk bebeğin etkilenmesine sebep olabilir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi uzun etkili bir ilaç değildir. Hatta iğne yapıldığı zaman etkilidir. Yani bir gebeliğinde kan uyuşmazlığı iğnesi yaptıran anne sadece o gebelikteki bebeği korur ve diğer gebeliğinde de iğne yaptırmak zorundadır. Hatta Rh pozitif kanla ne zaman temas olursa o zaman iğne yapılmamalıdır. Yoksa annenin vücudunda antikorlar üretilir ve ilaç artık işe yaramaz.

Kan uyuşmazlığı ile İlgili Makeleler

Kan Uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı, annenin kan grubunun negatif, bebeğin ise pozitif olması durumlarında görülmekte olup; tedavisinde öncelik, bebeğin sağlıklı olduğundan emin olmak ve sonraki hamilelikler için tehlikeyi azaltmaktır.

makaleyi incele