Kalp sıkışması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dinlenmekle geçmeyen sürekli kalp sıkışmanız varsa, daha önce kullandığınız ilaçlar varsa bunları kullandıktan sonra size en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz ya da 112 numarasını arayarak ambulans çağırınız!!

Kalp sıkışması için en önemli faktör yaşam tarzını düzenlemektir. Düzenli uyku ve egzersiz, sebze ve meyveden zengin yiyecekler, kilo vermek genel olarak kalp sıkışmasına ve damar tıkanıklığına iyi gelir.

Kalp sıkışmasında yapılması gerekenler, ani kalp sıkışması durumunda eğer daha önce doktorunuzun bu durum karşısında kullanmanızı istediği ilaçlar varsa bunları kullandıktan sonra size en yakın hastanenin acil servisine başvurun ya da 112 numarasını arayarak ambulans çağırınız!!

Eğer hastaneye ulaşma durumunuz yoksa 300 mg aspirinin çiğnemek suretiyle kulanınız veya başka dilaltı kullanılan ilaçlarınız varsa onları kullanın. En kısa zamanda hastaneye başvurun!

Mide gazı genellikle kalp sıkışması yapmaz. Her organ gibi kalbi de besleyen damarlar vardır. Bunlara koroner damarlar denir. Çeşitli sebeplerden dolayı koroner damarlara gelen kan akımının azalmasıyla hissedilen göğüs ağrısına kalp sıkışması denir. Kalp sıkışması hastalık değil bulgudur. Bu belirtiyle seyreden hastalıklara koroner damar hastalıkları denir.

Kalp sıkışması ile İlgili Makeleler

Kalp Sıkışması

Kalbe giden damarlardaki kan akımının azalması sonucu göğüste ağrı ve nefes darlığı ile birlikte görülen Kalp Sıkışması, altta yatan rahatsızlığa göre tedavi edilir.

makaleyi incele