Kalp krizi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tam bir tıkanıklık ile gelişen ciddi bir kalp krizi, bazen 20-30 dakikadan daha uzun sürebilir. Ancak bu süre kesin değildir ve bazen çok daha az bir sürede ölüm meydana gelebilir. Bu yüzden kalp krizi başladığı ilk anda hemen müdahale edilmelidir. Erken edilen müdahale hayat kurtarıcı olabilir.

Stent takılan hastanın tekrar kalp krizi geçirme ihtimali vardır. Stent sonrası beslenmeye dikkat etmek, ilaçları düzenli kullanmak, sigara bırakmak gibi dikkat edilmesi gerekenleri yapmazsanız tekrar darlık oluşmasına bağlı kalp krizi geçirme ihtimali % 5-10 kadardır. İlk bir yılda düzenli olarak (her üç ila altı ayda bir) birinci basamak doktorları tarafından takip edilmelidir. 

Duygusal yönler (depresyon, anksiyete, endişeler, hayal kırıklığı) ve hastanın psikososyal durumu da kalp sağlığını korumak adına çok önemlidir.

Bazen küçük çaplı bir kalp krizi geçirilebilir ve bu hissedilmez. Rutin kontrollerde EKO, EKG veya MRI testleri, kalp kasının hasar görüp görmediğini veya kalp krizi geçirildiğini gösterebilir.

Sigarayı bırakmak, kilo vermek ya da daha sağlıklı besinler yemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için hedef ve öncelikleri belirlemek üzere sağlık profesyonelleriyle birlikte çalışın.

Doktorunuz veya kardiyak rehabilitasyon ekibi üyesi öncelikleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yaşam tarzı değişikliği yapmak, özellikle de bir çok şeyi aynı anda değiştirmek istediğinizde zordur. Bunu kendiniz için bir evrim olarak düşünün.

Sağlıksız davranışlar zamanla gelişir, bu yüzden sağlıksız davranışları sağlıklı davranışlarla değiştirmek de zaman gerektirir.


Bir kalp krizinden sonra iyileşme şansınız, kalbinizde ne kadar hasar oluştuğuna ve ne kadar erken acil yardım aldığınıza bağlıdır. Ne kadar erken tedavi görürseniz, hayatta kalma olasılığınız o kadar artar. Tedavi sonrası verilen ilaçları düzenli kullanmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek tedavinizi güçlendirecektir.

En kısa sürede 112 acil yardım hattını arayın. Siz arayamıyorsanız bir başkasından yardım isteyin.

Güvenli bir yere oturun veya uzanın, elinizden geldiğince derin nefes alıp verin ve sakin olmaya çalışın.

Kişinin yere oturmasını ya da uzanmasını sağlayın.

Boyun, göğüs ve beldeki giysilerini gevşetin.

Hemen 112 acil yardım hattını arayıp bir ambulans çağırın.

Ambulansı beklerken kişiyi sakin tutmaya, rahatlatmaya çalışın. Ona güven verin.

Kişi nefes almıyorsa, siz veya bir başkası hemen CPR (kalp masajı) yapmaya başlamalıdır. Kalp masajı bilmiyorsanız, 112 operatörü ambulans gelene kadar size yardımcı olabilir.

Kalp krizi ile İlgili Makeleler

Kalp Krizi

Kalp kaslarına oksijen taşıyan damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi sonucu kalp krizi olur. Acil tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan çok ciddi bir hastalıktır.

makaleyi incele