Kalp büyümesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalp büyümesi ilerlediği takdirde ölüme neden olabilir. Çünkü kalbin büyümesiyle bozulan kan pompalanması, dolaşım sistemini sekteye uğratır. Dokulara ve organlara düzgün bir şekilde kan gelmediğinde de o organda hasarlar meydana gelir. Ayrıca kalp büyümesinin komplikasyonları kendi içinde bir ölüm sebebi olabilmektedir. Örneğin kalp büyümesi sonucu oluşan pıhtılar hayati organları tıkadığında ölüm meydana gelebilir. 

Kalp büyümesi öksürük yapabilir. Özellikle kronik ve herhangi bir şekilde nedeni bulunamayan kuru öksürüklerde kalp büyümesi de akılda bulundurulmalıdır. Kalbin büyümesi yanındaki akciğerleri de etkilemeye başlar. Bunun sonucunda vücut öksürükle bu durumu belli etmeye çalışır. Ayrıca kalbin büyümesiyle meydana gelen komplikasyonlardan biri olan kan pıhtıları akciğere gidip tıkadığında bir belirti olarak da öksürük görülebilir. 

Kalp büyümesinin en büyük zararı bozulan dolaşım sistemidir. Kalp vücuttaki dolaşım sisteminin en önemli yapılarından biridir. Kalpteki herhangi bir sorun tüm vücudu etkilemektedir. Kalp büyümesi başlıca kişide nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma hissi, ödem, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi durumlara neden olur. Bu durumlar kişinin hayatını oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Bunların haricinde, kalp büyümesinin altta yatan nedenine bağlı olarak çok farklı durumlar da gözlenebilir. Tabii ki de en büyük sorun ani ölümlerin görülebilmesidir.

Kalp büyümesi ile İlgili Makeleler

Kalp Büyümesi

Kalp büyümesi, kalbin genişlemesi veya kasların kalınlaşması sonucunda kanı düzgün pompalayamaması durumudur. Nedeni araştırılarak nedene göre tedavi uygulanır.

makaleyi incele