Kabızlık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kabızlığın birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu yüzden kabızlık için temel tedavi yöntemleri olsa da en doğru tedavi doktor tarafından uygulanır. Ancak temel olarak diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kabızlığın ana sebepleri olduğu için bunları düzeltmek yeterli olabilmektedir. Öncelikle hayattaki stresi olduğunca uzaklaştırmak önemlidir. Bunun haricinde çilek, şeftali, kayısı, tam tahıllar, marul, ıspanak, fındık gibi lif içeren yiyecekler kabızlığa iyi gelebilir.

Şeftali aslında lif miktarı fazla olan ve su çeken meyvelerden biridir. Ancak bazı durumlarda ve bazı kişilerde özellikle çocuklarda kabızlığa da neden olabildiği bilinmektedir. Bu yüzden şeftalinin direkt kabızlık yapar denmesi çok doğru değildir. En doğru yaklaşım şeftali tüketiminden sonra kabızlık sorunu yaşanıyorsa fazla miktarda tüketmemektir.

Hamilelerde hormonların ve büyüyen uterusun etkisiyle kabızlık görülebilmektedir. Gebelikte kabızlık için yüksek lifli gıdalar tüketmek, yeterli miktarda su içmek ve rutin, aşırı olmayacak şekilde yürüyüş gibi egzersizler yapmak iyi gelecektir. Ancak diğer insanlarda kullanılabilirken hamilelerde müshil gibi ilaçlar tercih edilmemelidir.

Pelvik taban kasları dışkılama sırasında önemli olan kaslardır. Bunlar düzgün çalışmıyorsa, fizik tedavi bu kasların yeniden eğitilmesine yardımcı olacaktır. Pelvik taban egzersizleri, bağırsak hareketi sırasında bu kasların düzgün çalışmasını sağlamak için zihni ve bedeni bütünleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca kasları güçlendirmeye ve spazmı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ameliyat her zaman kabızlık (konstipasyon) tedavisinde son çaredir. Kabızlığın çoğu diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve müshil tedavisi ile çözülebilir. Genelde tüm tıbbi tedavilerde başarısız olan yavaş hareket eden bir kolonunuz varsa veya kabızlığınıza neden olan yolu tıkayan bir durum varsa ameliyat önerilir.

Konstipasyon tanısı için esas olarak önemli olan tıbbi öykü ve fizik muayenedir. Ancak altta yatan bir hastalık varsa bunu tespit etmek ve bazı ileri araştırmalar için kullanılabilecek çeşitli testler vardır. Testler arasında kolonoskopi ve anal-rektal manometri bulunmaktadır. Bunlar, kolonu kabızlığa katkıda bulunabilecek yapısal problemler veya kas fonksiyonu ile ilgili problemler açısından değerlendiren özel testlerdir.

Ozmotik laksatifler, bağırsaklarda kalan ve sertleşen dışkıyı yumuşatmak için suyu kolona doğru çeken maddelerdir. Stimülan laksatifler ise, kolon kaslarını sıkmaya veya büzülmeye teşvik eder. Bu artmış sıkmanın bir sonucu olarak, dışkı kolondan itilir. Ayrıca kas sıkışmasındaki artış, stimülan laksatiflerin karın kramplarına neden olabileceğini göstermektedir.

Kabızlık ile İlgili Makeleler

Kabızlık

Kabızlık olarak da bilinen konstipasyon, hastanın haftada üç defadan daha az dışkılama yapmasıdır. Yaşam tarzında değişiklik ve diyet yaparak bu rahatsızlık yenmeye çalışılmalıdır.

makaleyi incele