Kabakulak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kabakulak değişkenlik göstermekle birlikte genelde 7-10 gün sürer. Ama nadir olmakla birlikte daha az veya daha fazla sürdüğü vakalar olmuştur. Tedaviye erken başlamak doğal olarak hastalığın geçme süresini de kısaltmaktadır.

Kabakulak hastalığı damlacık yoluyla bulaşır. Hastanın gülmesi, öksürmesi, hapşırması sonucu ortaya çıkan damlacıklar sonucu hastalık bulaşabilir. Kabakulak olan bir kişi 1 hafta kadar bir süre ile evde izole edilmesi gerekir. Kabakulak olan birisi ile yakın temas kurmaktan kaçınmak gerekir.

Kabakulak hastalığı tedavi edilmez ise ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlardan biri de sterilite yani kısırlıktır. Bu hastalık ergenlikten sonra gelişirse çocukluk çağına göre daha ciddi komplikasyonlara yol açar. Yani orşit ve ooforit gelişme ihtimali daha yüksektir. 

Orşit gelişimi genellikle ergenlik sonrası erkeklerde testislerin tek taraflı tutulumu ile seyreder. Etkilenen testiste küçülme gerçekleşebilir ama küçülmesine rağmen kısırlık nadir de olsa görülebilir.

Kadınlarda görülen ooforit ise orşite göre daha nadir görülür. Ergenlik sonrası kadınlarda çok nadir görülen ooforit kısırlık yapmaz.

Kabakulak hastalığı kızamık ve kızamıkçık kadar bulaşıcı olmasa da bulaşıcı bir hastalıktır. Kabakulak virüsü parotis şişliği başlamasından önceki 2 gün ile sonraki 5 gün arasında oldukça bulaştırıcıdır. Kabakulak olan kişi şişliğin başlamasından sonra  yaklaşık 5 gün kadar evde izole edilmelidir.

Kabakulak olunca parotis bezleri şişer ve bu şişlikler genelde ağrılıdır. Bu yüzden şişlik süresi boyunca hastalar sulu ve yumuşak gıdalar tüketmelidir. Aynı zamanda bol bol sıvı tüketimi tavsiye edilir.

Kabakulağın tek taraflı olma ihtimali olsa da düşük bir ihtimaldir. Kabakulak hastalığında görülen parotis bezi şişliği genelde (%75) çift taraflıdır. Ama daha az oranda (%25) tek taraflı da görülebilir.

Çoğu aşı uygulamasından sonra ateş yaşanması yaygın bir durumdur. MMR denilen kızamık kızamıkçık kabakulak aşısı yapıldıktan sonra hafif ateş yükselmesi olabilir. Ateşe aynı zamanda ağrı hissi de eşlik edebilir. Yüksek ateşin uzun sürmesi durumunda doktorunuza danışmalısınız.

Kabakulak ile İlgili Makeleler

Kabakulak

Epidemik parotit olarak da bilinen kabakulak, insandan insana bulaşan virüs kaynaklı bir hastalık olup özel bir tedavisi olmadığı için belirtileri yok etmeye yönelik tedaviler uygulanır.

makaleyi incele