Jinekomasti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Özellikle kilo alımına bağlı gelişen jinekomastide meme bölgesinde yağ doku artışı olur. Bu artışa bağlı olarak memede büyüme görülür. Kişi spor yaparak yağ kütlesini azaltıp kas güçlenmesi yapar. Ayrıca östrojen miktarını da yağ yakarak azaltacağı için hormon düzensizlikleri daha az seviyeye düşer. Bu durumlar da jinekomastiyi geriletir.

Meme bölgesinde normalden daha kütleli bir meme dokusu ile ilk belirtisini verir. Ayrıca memede hassasiyet ve ağrı da oluşabilir. Genel cerrahi polikliniğine, endokrinologa veya plastik ve estetik cerrahi bölümüne uğramanız kesin tanıyı koydurur.

Jinekomasti özellikle bebeklik, ergenlik veya yaşlılık döneminde doğal olarak görülebilecek bir durumdur. 1 yıldan kısa süredir varsa kendiliğinden gerileme ihtimali yüksektir. 1 yıldan fazla zamandır varsa sürekli hale gelmiştir ve kendiliğinden geçmez.

Evet tekrarlayabilir. Mesela, bebeklik döneminde anneden geçen östrojen hormonu ile oluşan jinekomasti gerileyip ergenlik veya yaşlılıkta tekrar oluşabilir. Kilo almaya bağlı yağ dokusu artışı da gerilemiş jinekomasti görünümünü tekrarlatabilir.

Özellikle estetik açıdan kendini kötü hisseden hafif jinekomastilerde kullanılabilecek jinekomasti atleti ile artmış meme dokusu dış görünüşte gizlenebilir. Bunun için kişi jinekomasti atletini kullanabilir. Bu kişideki artmış meme dokusunu gizleyerek özgüven hissini de arttırır.

Jinekomasti kendiliğinden düzelebilecek bir şikâyet olduğu gibi tek seçeneğinin cerrahi olduğu durumlar da vardır. Tedavisinde spor yapmak, kilo vermek, ilaç tedavileri, liposuction, mamoplasti ameliyatı gibi pek çok farklı seçenek vardır.

Özellikle jinekomasti ameliyatından sonra kullanılması gereken korse ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte kullanılmalıdır ve kullanımının devamlılığı oldukça önemlidir. Sonrasında  korse sadece gündüzleri giyinip süre 7-8 haftaya tamamlanabilir.

Jinekomasti ile İlgili Makeleler

Jinekomasti

Jinekomasti hastalığı, erkeklerde görülen meme büyümesi durumudur. Hasta dış görünüşünden rahatsız olmuyorsa tedavi uygulanmayabilir. Hastalığın altında yatan başka nedenler araştırılmalıdır.

makaleyi incele