İnsülin direnci ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnsülin direncini kırmanın en iyi ve etkin yolu yaşam tarzında değişiklikler yapmaktır. İnsülin direnci çoğu zaman kötü beslenme alışkanlığı ve hareketsizliğin bir sonucudur.

İnsülin direncini kırmak için yapılacaklar şu şekildedir:

  • Düzenli beslenin, öğün atlamayın, aynı saatlerde yemek yemeye çalışın.
  • Kalorili, fazla yağlı, tuzlu, şekerli gıdaların tüketilmemesi gerekir. Çikolata, gofretler, şekerlemeler, cips, kızarmış çerezler, gazlı içecekler, kremalı-şuruplu kahveler ve içecekler, hamur işleri bunlara örnektir. Evde yapılmış olması gıdaların zararlı etkilerini bir miktar azaltır fakat insülin direncine yol açmalarını engellemez dolayısıyla evde yapılan börek, kek, çörek, dolma, kızartma gibi ürünlerden de uzak durmalısınız.
  • Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Yürüme, yüzme, bisiklete binme, ağırlık çalışmaları, dans, dövüş sporları hepsiyle ilgilenebilirsiniz. Metabolizmanıza ve sportmenlik düzeyinize göre hafif düzeyde başlayın arttırarak gidin ve belli bir yerde düzene oturtun, kendinizi de aşırı zorlamanıza gerek yok.
  • Uyku düzenini ayarlamak da açlık ve tokluk sürelerinizi dengelemenize ve şekerli gıdalara saldırmanıza engel olur, uyku düzeni bilinenden çok daha etkili bir metabolik kavramdır.
  • Eğer ilaç tedavisi önerilirse ilacı önerilen dozda ve sürede kullanın. Daha çok etki etsin diye dozunu arttırmayın ve ya yan etkilerinden dolayı azaltmayın. Hayatınız ciddi düzeyde etkilendiyse hekiminize başvurun.

İnsülin direnci ölçümü oldukça basit ve pratiktir. En az 8 saattir aç olan hastanın damarından rutin kan örneği alınır ve laboratuvara gönderilir. Kan içindeki şeker düzeyi ve insülin değeri ölçülür. Bu iki değer çarpılarak bir sayı elde edilir ve bu sayı 405’e bölünür. Bu bize HOMA indeksini verir. HOMA indeksinin normal değeri 2.5 ve altında olmalıdır. 2.5 üzerinde ise insülin direnci var demektir ve bu duruma karşı önlem alınması gerekir.

İnsülin direnci testi aile sağlığı merkezlerinde (eski sağlık ocakları) uygulanabilir. Bunun dışında hastanelerin dahiliye bölümlerinde de uygulanabilir. Kan alınabilecek bir ortam ve incelenecek bir laboratuvar olması yeterlidir.

İnsülin direnci gebeliğe engel olabilir. Özellikle polikistik over sendromu varlığında gebeliğin önünde ciddi bir engel oluşturur. Çünkü bu hastalıkta yumurtlama fonksiyonları bozulur. Yumurtalar atılıp döllenmek için beklemeye alınmak yerine içleri su dolar ve kist haline gelirler. Doğal olarak döllenemezler ve gebelik oluşmaz. Polikistik over sendromu olmayan kadınlarda da insülin direnci adet düzensizliğine yol açabilir ve gebeliği önleyebilir. Çünkü insülin direnci kadınlarda erkeklik hormonlarının miktarını arttırır.

İnsülin direnci olan kişi yaşam tarzı değişiklikleri ve gerekirse ilaç tedavisinin yardımı ile kilo verebilir. Başlangıçta kilo verme süreci zorlayıcı ve yavaş gidebilir fakat vazgeçmemek ve alınan küçük sonuçlara dahi olumlu bakılmalıdır. Özellikle egzersiz, insülin direncini kırmanın en iyi yoludur ve kilo vermeye de yardımcı olur. Kasların enerji ihtiyacı arttıkça şeker tüketmeleri de artar, kan şekeri böylece düşer ve buna bağlı insülin salınımı da azalır ve kilo verme süreci hızlanır. Basit şeker içeren yüksek kalorili besinlerden uzak durulmalı, bol sebze, temiz protein ve sağlıklı yağ kaynaklarına ağırlık verilmelidir.

Ne kadar az şeker alırsanız o kadar az insülin salgılarsınız ve direnç o kadar kolay kırılır. Fakat bunun için sıfır karbonhidratlı diyetler de uygun değildir. Çünkü karbonhidratlar vücudun kısa vadede kullandığı esas enerji kaynağıdır. Tam tahıllar ve bunlardan yapılan ekmekler, bulgur, yulaf, meyveler sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıdır.

İnsülin direnci kadınlarda erkeklik hormonlarının miktarını arttırarak vücutta kıllanma artışı, sivilcelenme, saç dökülmesi ve adet düzensizliğine yol açabilir. Bu sebepten gebe kalmak da zorlaşabilir. Hormonların kontrol edilmesi için mutlaka uzman bir doktor kontrolünde tedavi görmek gerekir.

İnsülin direnci olan kişilerin düzenli bir hayatı olması, beslenmesine dikkat etmesi ve haftada en az 3-4 gün hafif de olsa egzersiz yapması gerekir. Oruç tutarken bunların sağlanması imkansız olduğu için oruç, insülin direnci olan hastalara önerilmez. Yaklaşık 15-16 saatlik açlık süresi ve bunun ardından kısa sürede aşırı yemek yemek metabolizmayı zorlar. Ayrıca susuzluk da halsizliği, şekerli yiyeceklere olan aşırı yönelmeyi ve duygusal yeme davranışlarını besler.

İnsülin direnci ile İlgili Makeleler

İnsülin Direnci

İnsülin direnci, şeker ve insülin hormonunun kanda artması durumu olup tedavinin esas ve en önemli parçası yaşam tarzını değiştirmektir.

makaleyi incele