İnsomnia ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Düzenli ve rahat bir uyku yaşam kalitesi açısından çok önemlidir. Genellikle zihnimizi yoran ve rahatsız eden düşünceler düzenli ve huzurlu bir uykuya engel olur. Bu yüzden ne kadar stresten ve olumsuz düşüncelerden uzak olursak o kadar sağlıklı bir uyku düzenimiz olur. Meditasyon yapmak, süt bitki çayı, kediotu gibi içecekler tüketmek, uçucu yağlardan faydalanmak uykusuzluğa iyi gelir. Görülen belirtilere göre bilişsel tedavi yöntemi veya doktorunuzun yazdığı ilaçlar da uykusuzluk için çözüm yöntemidir.

Evet, uykusuzluk baş dönmesine sebep olabilir. Gece uykularında, vücut fonksiyonlarını etkileyen bazı hormonlar sentezlenir. Gece uyuyamama veya yetersiz uyuma gibi durumlarda bu hormonların vücuttaki değerleri azalır. Bu hormonlardaki azalış baş dönmesi gibi değişik belirtilere sebep olabilir.

Uykusuzluk gündelik olarak yaşanan psikolojik bir travmaya bağlı veya stres sonucu kısa süreli görülebileceği gibi uzun süreli olarak da görülebilir. Eğer uzun süredir devam eden bir uyku probleminiz varsa en kısa sürede bir hekime başvurarak belirtilere göre uygun tedaviyi almanız gerekir.

Anemi dolaylı olarak uykusuzluğa sebep olabilir. Demir eksikliğine bağlı anemisi olanlarda Huzursuz Bacak Sendromu adı verilen bir hastalık görülebilmektedir. Huzursuz bacak sendromu hastalarda uykusuzluğa neden olabilir. Kadınlarda bu sendrom ve bu sendroma bağlı uykusuzluk daha sık görülür.

Uykusuzluk beyninizin yeterince dinlenememesi ile baş ağrısına sebep olabilmektedir. Uzun süre uyumak da baş ağrısına neden olabilmektedir. Aynı şekilde yaşanılan bir baş ağrısı da uykuya engel olabilmektedir. Yani uyku ile baş ağrısı birbiri ile ilişkili olabilir.

Genelde bebeklerde görülen uykusuzluk hali normaldir. Yenidoğan bebekler sık sık besin alma gereksinimleri oldukları için kısa aralıklarla uykularından uyanırlar veya bebekler altlarını kirlettiklerinde bu onları rahatsız eder ve uykudan uyanmalarına sebep olur. Bu yüzden anneler bebeklerini sık sık emzirmeli ve bezinin temiz olup olmamasını kontrol etmeli. Bebeklerin bu şekildeki fiziksel gereksinimleri yerine getirildiği sürece rahat bir uyku uyumaları sağlanmış olur.

Sağlıklı ve düzenli beslenmeye öncelikle dikkat edilmeli.  Normal insanlarda olduğu gibi gece geç saatte yemek yemek uykusuzluğa sebep olabilir. Meditasyon yapmak veya gece uyumadan önce ılık bir duş kişiyi rahatlatarak uykuya dalmasına yardımcı olur. Eğer uykusuzluk uzun zamandır görülüyorsa en kısa zamanda hekime başvurmaları gerekir.

İnsomnia ile İlgili Makeleler

İnsomnia

İnsomnia, kişinin gece boyunca uyuyamamasını ifade eden bir uyku bozukluğudur. Tedavi için bilişsel davranışçı terapi önerilir ve ilaç tedavisine başlanılır.

makaleyi incele