evim.com

İdrar Yaparken Yanma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Cinsel ilişki sonrasında idrar boşaltırken yanma hissi duyulabilir. Kadınlarda mevcut bir üriner enfeksiyon varsa, cinsel ilişki ile daha şiddetli hale gelir. Ancak enfeksiyon yoksa bile ilişki sırasında bakteri transferi gerçekleşebilir. Bakterilerin üriner sisteme girmesi ve çoğalması ile birlikte yanma hissi başlayacaktır. Bu durumu engellemek için, ilişki önce ve sonrasında idrara çıkmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda ilişki öncesinde partnerlerin genital temizlik yapması ve genital organları bakterilerden arındırması da gerekir.

Erkeklerde ise bu durum genellikle kanlanma ile alakalıdır. Özellikle uzun süreli ilişki sonrasında kanlanma miktarı artış gösterir. Bu durum sonucunda idrar yaparken yanma ve kan gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çoğunlukla kendi kendine geçer ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak sık sık tekrarlanması halinde bir uzmana başvurulması gerekir.

İdrar yaparken yanma şikayeti, her yaş grubu ve cinsiyetteki kişide görülebilir. Çocuklar ve bebeklerde sık tekrarlayan yanma problemi, üriner sistemdeki anatomik bozukluklar sebebiyle oluşabilir. Ancak yaygın olarak üriner enfeksiyon ve iltihaplanması nedeniyle görülmektedir. Yanmaya eşlik eden ateş ve kusma gibi şikayetler varsa, vakit kaybetmeden bir uzmana danışmak gerekir.

İdrar yaparken yanma şikayeti erkeklerde de görülebilir. Kadın hastalardan farklı olarak prostat bezinin iltihaplanması ya da prostat bezinde büyüme gibi hastalıklara bağlı olarak meydana gelir. İhmal edilmesi ve doğru şekilde tedavi edilmemesi halinde cerrahi operasyon gerekebilir.

İdrar yaparken oluşan yanma hissi, altta yatan hastalığın tedavisi ile giderilmiş olur. Bitkisel tedaviler ise yalnızca hekim onayı alındıktan sonra, asıl tedaviye destek olması için uygulanmalıdır. Bol su içmek, yeterince dinlenmek, kişisel hijyene önem vermek, pamuklu çamaşır giymek, C vitamini takviyesi almak, soğan kürü uygulaması ya da bitki çayı gibi doğal takviyelerden yararlanmak, ılık uygulamak ve cinsel ilişkiden kaçınmak idrar yaparken duyulan yanma hissini hafifletecektir.

Hamilelik döneminde, akut mesane ve idrar yolu enfeksiyonu oluşumu sıkça görülür. Gebelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve anne adayının bakterilere karşı daha savunmasız olması temel sebeptir. Ancak gerekli müdahalelere rağmen geçmeyen yanmalar riskli olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise böbrek enfeksiyonlarıdır. Oldukça ağır geçen bu hastalık, yüksek oranda erken doğuma sebep olmaktadır.

Boşaltım sisteminde görülen enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, yapısal anomaliler, mesane ve böbrek taşı oluşumu, üriner tümörlerin varlığı, cinsel yolla hastalık bulaşması, bazı ilaçların kullanımı, prostat bezinin iltihaplanması ya da dokulardaki tahriş nedeniyle yanma görülebilir. İdrar yaparken yanma hissi bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Tedavi edilmesi için hastalığın teşhis edilmesi gerekir.

İdrar Yaparken Yanma ile İlgili Makeleler

İdrar Yaparken Yanma Nedir?

Bireyin idrara çıktığı zaman çeşitli nedenlerden dolayı acı duymasına idrar yaparken yanma adı verilmektedir.

makaleyi incele

İdrar Yaparken Yanma Tedavisi

İlaç tedavisi, şok dalgası ve cerrahi tedavi yapılabilen idrar yaparken yanmada, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler tedavi edilmektedir.

makaleyi incele