Huzursuz bacak sendromu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Huzursuz bacak sendromu psikiyatrik bir hastalık değildir. Hastalığa neden olan sebebin dopamin salınmasındaki dengesizlik olduğu düşünülmektedir. Hastalara verilen dopamin takviyeleri de semptomları azalmaktadır. Huzursuz bacak sendromuna sahip olan hastalardaki bacak ağrısı hareket etmekle bile ani bir şekilde azalabildiği için kişiler tarafından psikolojik gibi algılanabilmektedir. Ancak bu durumun bilincinde olmak ve gerektiği zaman doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Hafif olan huzursuz bacak sendromunda birkaç hayat tarzı düzenlemesi hastalık için yeterli olabilmektedir. Bunların arasında düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Çünkü yapılan egzersiz dopamin miktarını arttırdığı için huzursuz bacak sendromu belirtilerini de azaltmaktadır. Ayrıca masaj da tıpkı egzersize benzer bir mekanizmayla semptomları azaltır. Hastalığın bazı vitamin ve minerallerle ilişkisi olabileceğinden bazı durumlarda C, E vitamini ve demir takviyeleri de işe yaramaktadır.

Huzursuz bacak sendromu geçici bir hastalık değildir. Yani zamanla belirtilerin şiddeti azalabilse de tamamen geçmesi çok olası değildir. Ancak bu durum ağrıların asla kontrol altına alınamayacağı anlamına gelmez. Uygun ilaç tedavileriyle ve hekim tavsiyeleriyle hastalığın semptomları kontrol altına alınabilir.

Stres ve huzursuz bacak sendromu hakkında yapılan çok kuvvetli araştırmalar yoktur. Ancak stresin çok çeşitli hastalıkta bir faktör olabileceği düşünüldüğünde huzursuz bacak sendromunda da belirtilerin şiddetini arttırabileceği düşünülebilir. Ancak stresin hastalığa sebep olmasından daha çok hastalığın uykusuzluk ve huzursuzluk yaratarak stres ve depresyona neden olması daha olasıdır.

İnsanların yaklaşık % 10'unda huzursuz bacak sendromu görülür. Bu hastaların yaklaşık % 2 ila % 3'ünde yaşam kalitesini etkileyen orta ila şiddetli semptomlar görülür. Ayrıca hastalık kadınlarda 2 kat daha fazla görülmektedir. Çocuklarda da görülme oranı erişkinlere göre daha azdır. Çoğu hasta orta yaş grubundadır. Ailesinde huzursuz bacak sendromu olan kişiler de risk biraz daha artmıştır.

Huzursuz bacak sendromu olan çoğu insan "idiyopatik" forma sahiptir, yani hastalığın bilinen bir nedeni yoktur. Huzursuz bacak sendromu dopamin eksikliğinden oluşabildiği için ve tedavisi parkinson hastalığına benzediği için hastalar tarafından en çok parkinson hastalığı ile karışmasından korkulur. Ancak huzursuz bacak sendromu parkinsona neden olmaz. Tedavi alınmadığında ise belirtiler kötüleşebilir.

Huzursuz bacak sendromu tanısını doğrulamak ve diğer hastalıkları dışlamak için bir hekime başvurmak gerekir. Huzursuzluk bacak sendromuna aşağıdaki durumlar eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir:

  • Uyku kalitesinde bozulma
  • Depresif veya endişeli hissetmek
  • Konsantre olmakta zorlanma
  • Ağrıların çok şiddetli hale gelmesi

Ancak yine de doktora başvurmak için bu belirtileri beklemek gerekmez. Eğer hastaları rahatsız eden bir durum varsa hekime başvurulabilir.

Huzursuz bacak sendromu ile İlgili Makeleler

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, hastaların genelde uyurken veya dinlenme sırasında bacaklarını hareket ettirme isteğinin oluşması olup, tedavisinde farklı yöntemler uygulanır.

makaleyi incele