Hpv ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

HPV cildin cilde teması sonucu bulaşan bir hastalıktır. Virüs vücutta siğiller oluşturur. Bu siğiller oldukça bulaşıcıdır. Siğile dokunan sağlıklı bireylerde cildinde bulunan hasarlı kısımlardan virüs içeri girer ve siğil oluşturur. Genital bölgede oluşan siğiller cinsel ilişki sırasında bulaşır.

HPV testi, asetik asitle test, pap smear testi, HPV DNA testi olarak yapılabilir. Asetik asit siğil olan kısmı beyazlaştırır. Pap smear testi ise bir çubuk yardımıyla rahim ağzından, vajinadan örnek alınır. Bu örnekte kanserli hücreler araştırılır. HPV DNA testinde ise alınan örnekte virüs DNA’sı araştırılır.

Çoğu hastada HPV’ye bağlı siğiller kendiliğinden kaybolur. Fakat virüs vücuttan atılmaz. Kendiliğinden iyileşme genellikle çocuklarda görülür. Genital bölgede olan siğiller için doktorunuza başvurmalısınız. Kanser riski olabilir.

HPV virüsü ciltten cilde bulaşır. Deride bulunan çatlaklar, yaralardan virüs kolayca geçer. Cinsel ilişki sırasında erkeğin penisine, skrotumuna (testis üzerini örten deri) ya da anüsüne virüs bulaşabilir ve siğiller oluşur. Şüpheli ilişkilerden uzak durmak gerekir. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanın.

HPV enfeksiyonunda siğiller kendiliğinden geçse bile virüsler vücutta kalır. Kendiliğinden geçmeyen siğillerde tedavi gerekir. Tedavi edilmezse kronikleşir ve kansere sebep olabilir.  Virüsün vücuttan atılması seneler alabilir. Ne yazık ki virüsü vücuttan atabilecek bir tedavi şekli de bulunmuyor.    

HPV aşısı ülkemizde o kadar yaygın değildir. Yaptırmak isteyen kişiler aşıyı kendi imkânlarıyla satın almaları gerekiyor. Aşı tedarik edildikten sonra herhangi bir sağlık ocağında bile aşıyı yaptırabilirler.

HPV genellikle cinsel ilişki sonucunda bulaşır. Buna rağmen hastalıklı kişilerin siğillerinin temas ettiği bölgelerde virüs, sağlıklı kişilere bulaşabilir. Düşük bir ihtimal olsa da herkesin girebileceği tuvalet gibi yerlerde de hastalık bulaşabilir.

Hpv ile İlgili Makeleler

HPV

HPV (human papilloma virüs), ciltte siğillere yol açan ve bulaşıcı olan virüs kökenli bir enfeksiyondur. Tedavide ilaç, cerrahi, aşı gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

makaleyi incele