Hirsutizm ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hirsutizmin sebebinin tedavi edilmesi, genellikle kıllarda dökülmeye sebep olmamaktadır. Var olan kıllar çeşitli yöntemlerle dökülebilmektedir. Kıl köklerinin hasarlanıp kıl oluşumunun azaltılması için lazer epilasyon yöntemi denenebilmektedir. Akneli bir ciltte kılların alımı zor olabilir. Akne tedavisinin uygulandığı durumlarda cilt incelir ve lazer tedavisinin cilde zarar verme riski gelişir. Ağda kullanımı ciltte sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir. Akne sorunlarıyla karşılaşıldığı durumlarda tıraş bıçağı tercih edilmelidir. Tüylerin sarartılmasını sağlayan maddeler de cildi tahriş edebilecekleri için narin ciltlerde ve akne tedavisinin uygulandığı kişilerde kullanılmamalıdır.

Hirsutizm hormonal dengesizliklerle birlikte görülebilir ve bu dengesizlikler sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Adet düzensizlikleri, erkeksileşmiş vücut yapısı ile beraber görüldüğü durumlarda kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine başvurulmalıdır. Kıllanma artışı bir ilacın kullanımından sonra ortaya çıkıyorsa ilacı veren doktor durumdan haberdar edilmelidir. Çocuk sahibi olma isteği, hirsutizm tedavisini planlayan doktorla konuşulmalıdır. İleri yaşlarda veya yumurtalıkları ameliyatla alınmış kadınlarda ortaya çıkan hirsutizm sorununun böbrek üstü bezleriyle ilişkili olma ihtimali yüksektir. Bu durumda endokrinoloji bölümlerine başvurmak daha uygun olabilir.

Hirsutizm ile İlgili Makeleler

Hirsutizm

Hirsutizm, kadınlardaki kıllanmanın erkek tipi kıllanma şeklinde görülmesidir. Tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

makaleyi incele