Hipotermi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gerekli ve yeterli tedavi uygulanmış, uygun ısıtmalarla tedavi edilmiş kişilerde tedavi başarısı oldukça yüksektir. Uygun tedavi ile kalp aritmileri dahi kendiliğinden düzelebilir. Hareket kabiliyeti sekteye uğramadan düzelebilir.

  • Vücut savunması azalmış, hareket yeteneği yeterince oluşmamış veya azalmış kişiler (yaşlılık, çocukluk, bebeklik),
  • Alkolikler, ek hastalığı olanlar, hipoglisemiye yatkın kişiler, kafa travması geçirmiş kişiler,
  • Soğuğa uyumu iyi olmayan kişiler, soğuk iklimde yaşamaya alışkın olmayanlar, kadınlar, 
  • Sigara kullananlar, vücut kütlesi az olan kişiler, uzun süreli hareketsiz kalan kişiler hipotermiye yatkındır.

Kalp kasının etkilenmesine bağlı aritmiler, kalp hızının azalması ile hipotansiyon, akciğer ödemi, akciğer enfeksiyonu, oksijen azlığı, kan pH sında değişmeler, pankreatit (pankreas enfeksiyonu), peritonit, mide-barsak kanamaları, böbrek rahatsızlıkları, tromboz, metabolik asidoz, kangren, uzuv amputasyonu, kompartman sendromu görülebilecek komplikasyonlar arasında yer alır.

Hipotermiye girmiş vücut uzuvlarında, vücut iç dengesi ciddi anlamda sekteye uğrar. Damarlarda daralmalar oluşur ve bu daralma belli vücut bölgelerine kan akımını engeller. Beynin ısı merkezi etkilenir ve kişide soğukluk katılığı oluşur. Zamanında ve uygun/ etkin ısıtma yöntemleri ile bu katılık geri döndürülebilir.

Soğuk havalarda ısı yalıtımını sağlayacak ölçüde kalın giyinilmesi gerekir. Ayrıca alkol kullananlarda ve alkol bağımlılığı olanlarda hipoterminin daha sık olduğu unutulmamalıdır. Bu kişilerin özellikle gerekli tedbirleri alması gerekir.

Özellikle çocukluk ve yaşlılık gibi başka kişilere bağımlılığın arttığı durumlarda, bu bireylerin çevresindeki kişiler tedbirli ve hassas olmalıdır.

Kış döneminde soğuk suya girmek ve düşmek gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

Hipotermi sınırlarına girebilecek vücut sıcaklığına sahip bir kişiye yaklaşırken, yeniden ısıtma yöntemlerini uygulamak gereklidir.

Bu yöntemlere öncelikle kişiyi soğuk ortamdan uzaklaştırmak ile başlanmalıdır. Üzerinde ıslak kıyafetleri varsa bunlar çıkarılmalı ve yerine kalın kuru giysiler giydirilmeli ya da kişi battaniyeye sarılmalıdır. Vücudunun ısı yalıtımı sağlamak burada oldukça önemlidir.

Beslenme ile ilgili komplikasyonları oluşmadıysa ılık sıvılar verilmelidir. En kısa sürede acil servise götürülmeli ve kalp kası çok hassaslaştığı için kişiye oldukça nazik hareketlerle yaklaşılmalıdır.

Hipotermi ile İlgili Makeleler

Hipotermi

Hipotermi hastalığı olan hastalarda vücut sıcaklığı bazı etkenlere bağlı olarak 35 derecenin altına düşmekte olup, tedavi esnasında soğuk ortamdan uzaklaştırılmalı ve üstünde ıslak eşya varsa kurutulmalıdır.

makaleyi incele