Hipoglisemi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu test sırasında vücuda sabah aç karnına 75mg şeker yüklemesi yapılmaktadır. Belli aralıklar ile kan testi yapılarak kandaki şeker seviyeleri ölçülür. Şeker seviyesinin belirli bir oran altına düşmesi hipoglisemi tanısı koydurur. Fakat çok aşırı düşmesi durumunda reaktif hipoglisemiden şüphelenilmelidir.

Hastanın bilinci yerindeyse ve yutma kabiliyeti varsa 4-5 kesme şeker verilebilir. Çikolata, gofret gibi besinler verilmemelidir. Ardından doktora gitmek önerilir. Hastanın bilinci kapalı ise ve çiğneme - yutma fonksiyonları bozulmuşsa hastaneye yetiştirmek gerekir. Çünkü bu durumda damardan müdahale etmek gerekir. Eğer hastanın hipoglisemisinin damar yolu tedavisine rağmen kontrol altına alınamaz ise insülin salınımını engelleyen diazoksid grubu ilaçlar verilebilir.

Hipoglisemi aşağıda sıralanan üç madde değerlendirilerek teşhis edilir:

  • Kan şekerinin yapılan ölçümlerde 50 mg/dl altında olması
  • Bu kan şekeri düşüklüğüne eşlik eden belirtiler
  • Bu belirti ve bulguların hastaya glikoz verince düzelmesi

Bu faktörler hastada varsa düşük kan şekeri var demektir.

Hipoglisemi hastaları sürekli olarak karbonhidrattan zengin besinler tüketmelidirler. Aksi halde kan şekeri düşüklüğü ataklara sebebiyet verir. Bunun sonucunda beyin ölümü ve kalple ilgili birçok sorunla karşılaşabilirler. Sık beslenme gereksinimleri hipoglisemi hastalarının oruç tutmalarına engel bir durumdur.

Hipoglisemi düşük kan şekeri anlamına gelmektedir. Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl altında olmasına hipoglisemi denilmektedir. Ayrıca bir şeker hastası ilaç ile tedavi ediliyorsa bu kişinin takipleri esnasında kan şekerinin 70 mg/dl altına düşmesi de hipoglisemi olarak tanımlanmaktadır. Bu durum ilaç kullanan şeker hastalarında bu düşüşün hızlı bir şekilde devam edeceğinin göstergesidir ve önlem almak gerekir.

Tokluk kan şekeri hasta yemek yemeye başladıktan 2 saat sonraki kandaki şeker oranıdır. Bu değer 80-140 mg/dl arasında normal kabul edilir. Altındaysa düşük, üstündeyse yüksektir. Eğer şeker yüklemesi yapıldıysa bu değer 140 mg/dl altında olmalıdır.

Hipoglisemi ile İlgili Makeleler

Hipoglisemi

Hipoglisemi hastalığı, kan şekeri seviyesinin düşmesi anlamına gelmekte olup, tedavisinde; hastanın kan şekerinin arttırılması için gerekli müdahale uygulanır.

makaleyi incele